Ulgi w PIT z tytułu wychowywania dzieci
Dla niektórych podatników wychowujących dzieci małoletnie, a niekiedy również pełnoletnie, ustawodawca zaadresował preferencje podatkowe.
Jedną z nich jest sposób rozliczenia dochodów polegający na ustaleniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Ta preferencja przewidziana została dla tych rodziców i opiekunów prawnych, którzy mają status osoby samotnie wychowującej dzieci w rozumieniu art. 6 ust. 4 ustawy o PDOF.
Druga preferencja, to uregulowana w art. 27f ustawy o PDOF, tzw. ulga prorodzinna. Dotyczy ona rodziców, rodziców zastępczych i opiekunów prawnych. Mogą oni pomniejszyć podatek obliczony według skali podatkowej o kwotę ulgi przysługującej na dziecko, a w określonych przypadkach mogą również uzyskać zwrot nieodliczonej kwoty ulgi (całej lub części), do wysokości mającej pokrycie w opłaconych przez podatnika i potrąconych przez płatnika składkach na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Zastosowanie wymienionych preferencji możliwe jest w odniesieniu do dzieci:
- małoletnich,
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia, uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, które spełniają określone kryterium dochodowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|