Prawo do ulgi prorodzinnej po rozwodzie rodziców
W przypadku, gdy obydwoje rodzice wykonywali władzę rodzicielską przez cały rok, ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym że łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców, nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka. Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.394.2017.1.IL)
Stan faktyczny
Podatnik od momentu rozwodu w 2017 r. wykonywał władzę rodzicielską ograniczoną przez sąd. Przez cały 2017 r. wypełniał obowiązek alimentacyjny, uczestniczył w wychowaniu dzieci, stale interesował się ich nauką, zdrowiem i zajęciami pozaszkolnymi. Kiedy było to możliwe, spotykał się z nimi i starał się jak najwięcej uczestniczyć w ich życiu. Podatnik uważał, że (przy braku porozumienia w kwestii ulgi prorodzinnej z byłą żoną) przysługuje mu ulga za 2017 r. i (lata kolejne) w wysokości połowy przysługującej ulgi obojgu rodzicom na podstawie art. 27f ust. 1 ustawy o PDOF. Na podstawie tego przepisu, podatnik ma prawo odliczyć określoną w ustawie o PDOF kwotę na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym m.in. wykonywał władzę rodzicielską. O potwierdzenie swego stanowiska wystąpił do organu podatkowego, który przyznał podatnikowi rację.
Stanowisko organu podatkowego
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 27f ust. 1 ustawy o PDOF, podatnikom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską, przysługuje ulga na dzieci małoletnie.
Organ podatkowy wyjaśnił, że władza rodzicielska - zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.) - przysługuje obojgu rodzicom, a stosownie do art. 97 § 1 tej ustawy, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. W rozumieniu przepisów prawa rodzinnego, władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 K.r.o.).
Organ podkreślił jednocześnie, iż separacja bądź rozwód rodziców nie są równoznaczne z utratą przez rodzica prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej. Sąd rodzinny, ogłaszając separację bądź rozwiązując związek małżeński, określa także prawa rodzicielskie. Jeżeli zatem nie pozbawia tego prawa jednego z rodziców, to uznaje, że rodzice są zdolni do porozumienia w sprawach dotyczących dziecka.
Zatem w sytuacji, gdy w stosunku do dzieci małoletnich zarówno wnioskodawca, jak i była małżonka, wykonują władzę rodzicielską, są uprawnieni do korzystania z ulgi prorodzinnej.
Jednocześnie art. 27f ust. 4 ustawy o PDOF stwarza rodzicom możliwość wyboru, w jaki sposób dokonają odliczeń kwoty przysługującej im ulgi prorodzinnej. Organ podatkowy przypomniał, że istotne jest jednak to, aby odliczona kwota przez oboje rodziców nie przekroczyła rocznego limitu ulgi określonego ustawą. Zatem możliwe jest skorzystanie z odliczenia od podatku przez jednego z rodziców, ale wówczas konieczne jest w tym zakresie uzyskanie porozumienia pomiędzy osobami uprawnionymi, gdyż to im ustawodawca pozostawił decyzję w tym względzie. W sytuacji natomiast braku takiego porozumienia odliczenie przysługuje w częściach równych. Organ podatkowy powołał przy tym wyrok NSA z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. akt II FSK 2360/15, w którym sąd podkreślił, że:
"(...) wykonywanie władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców, w sytuacji braku porozumienia między nimi odnośnie proporcji przysługującej kwoty do odliczenia powoduje, iż przysługującą im kwotę ulgi podatkowej należy rozdzielić między nich w częściach równych (...)."
Jak stwierdził organ podatkowy, ograniczenie władzy rodzicielskiej wynikające z orzeczenia sądowego nie wpływa na możliwość korzystania z ulgi, ponieważ drugiemu z rodziców również przysługuje władza rodzicielska, nawet jeżeli została ona ograniczona.
Zatem, jeżeli podatnik przez cały rok wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do swoich małoletnich dzieci i nie ma możliwości ustalenia z matką dzieci kwoty odliczeń w odpowiednich proporcjach, należy przyjąć, że przysługuje mu ulga w wysokości połowy kwoty przysługującej na każde z małoletnich dzieci.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|