Odliczenie VAT od zakupów dokonanych na potrzeby transakcji objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia
Firma budowlana będąca czynnym podatnikiem VAT wykonuje roboty budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT jako podwykonawca na rzecz generalnego wykonawcy i stosuje odwrotne obciążenie. Do wykonania usług zakupuje różnego rodzaju materiały, otrzymując faktury zakupu z podatkiem VAT. Czy podatek ten podlega odliczeniu?
W przypadku gdy dana usługa jest objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia, wówczas jej wykonawca nie ma obowiązku naliczania podatku VAT z tego tytułu. Wykaże ją w deklaracji VAT jako usługę, dla której podatnikiem jest nabywca, podając jedynie jej wartość netto. Ponadto podatnik wystawia fakturę niezawierającą stawki i kwoty podatku zamieszczając na niej dodatkową informację "odwrotne obciążenie".
Do rozliczenia podatku VAT z tytułu wykonania usługi budowlanej wymienionej w załączniku nr 14 ustawy o VAT zobowiązany jest jej nabywca. Wykazuje on w deklaracji VAT wartość netto usługi i wysokość podatku należnego.
Należy zatem pamiętać, że pomimo, iż w przypadku świadczenia usługi budowlanej wymienionej w załączniku nr 14 obowiązek rozliczenia podatku należnego przeniesiony jest na inny podmiot (nabywcę), to jednak wykonanie tych usług przez czynnego podatnika VAT stanowi - co do zasady - sprzedaż opodatkowaną podlegającą wykazaniu w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia przy wykonaniu usługi wymienionej w załączniku nr 14 do ustawy o VAT nie oznacza, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT. Jak już bowiem wspomniano wcześniej, zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tego tytułu jest jej nabywca.
Oznacza to że podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane przy zastosowaniu odwrotnego obciążenia, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od dokonywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupów towarów i usług. Odliczenie to odbywa się na ogólnych zasadach określonych w ustawie o VAT.
Reasumując
Rozliczenie sprzedaży usług na zasadzie odwrotnego obciążenia nie oznacza, że podatnik wykonuje czynności nieopodatkowane VAT i traci tym samym prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Ponadto w sytuacji, gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma on prawo do żądania jej zwrotu na rachunek bankowy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|