Problemy z opodatkowaniem niektórych usług budowlanych
» Trwała zabudowa meblowa
Przypomnijmy, iż w związku z licznym sporami pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi w kwestii opodatkowania trwałej zabudowy meblowej, Naczelny Sąd Administracyjny wydał w dniu 24 czerwca 2013 r. uchwałę (I FPS 2/13), w której uznał, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji i na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu obniżoną - 8% stawką VAT.
W związku z uchwałą podjętą przez NSA, Minister Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej wydał w dniu 31 marca 2014 r. interpretację ogólną nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577 (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 13), w której uznał, iż aby do zabudowy meblowej montowanej w budynku (lokalu) mieszkalnym można było zastosować obniżoną stawkę VAT (8%), należy przede wszystkim badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego (lokalu). Stawki obniżonej nie można zatem stosować, gdy zabudowa meblowa jest przytwierdzona do ściany czy podłogi jedynie w sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli "wolno stojących".
Powołując się na ww. uchwałę, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2017 r., nr ILPP4/443-471/13/16-S/BA stwierdził, że: "(...) świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu trwałej zabudowy meblowej z uprzednio nabytych komponentów (meble kuchenne, jak i szafy wnękowe) wykonywane w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowiło usługi modernizacji, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy. Tym samym podlegały one opodatkowaniu obniżoną stawką podatku w wysokości 8%. (...)"
» Montaż stolarki okiennej
Kwestia opodatkowania właściwą stawką VAT m.in. usług montażu stolarki okiennej wraz z dostawą towaru była przedmiotem rozważań Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2015 r., nr IPTPP1/4512-128/15-4/IG uznał, iż: "(...) w przypadku kompleksowej usługi polegającej na montażu zewnętrznych rolet, parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, stolarki okiennej z jednoczesną ich dostawą, świadczonej w ramach robót budowlano-montażowych obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu przepisów ustawy, zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy. (...)"
» Świadczenie usług w zakresie układania glazury
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2015 r., nr IPTPP1/4512-148/15-7/IG rozstrzygając zastosowanie właściwej stawki w przypadku świadczenia przez podatnika kompleksowej usługi remontowo-budowlanej tj. dostawy towaru wraz z montażem (m.in. w zakresie układania ceramicznych płytek podłogowych i ściennych, glazury, terakoty i kamienia) podkreślił, że sama usługa montażu, czy też instalacja poszczególnych towarów, nie może być traktowana jako remont, modernizacja lub termomodernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się, bądź też przywraca poprzedni stan faktyczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, usługę taką można traktować jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie.
Jak czytamy: "(...) należy wskazać, że obniżona stawka podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie wtedy, gdy montaż określonych towarów następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Należy więc badać stopień konstrukcyjnego połączenia montowanych towarów i elementów obiektu budowlanego/lokalu. Nie chodzi tutaj o badanie powiązania elementów montowanych z konstrukcyjnymi w rozumieniu techniki budowlanej elementami obiektu budowlanego/lokalu, lecz o tak silne połączenie konstrukcyjne elementów montowanych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, że powstaje trwała całość spełniająca określoną funkcję użytkową. Tylko bowiem w takim zakresie można mówić o modernizacji, remoncie obiektu budowlanego w rozumieniu art. 1 ust. 12 ustawy o VAT.
Innymi słowy montaż towarów niezależnie od stopnia ich przetworzenia, do którego nie zostaną wykorzystane w sposób istotny elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego (lokalu) nie korzysta z obniżonej stawki przewidzianej w tym przepisie. (...)"
Ostatecznie Dyrektor IS mając na uwadze opisane przez podatnika czynności uznał, iż przedmiotem sprzedaży przez podatnika było kompleksowe świadczenie usług polegające m.in. na: demontażu/montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, demontażu/montażu okien, układaniu ceramicznych płytek podłogowych i ściennych, glazury, terakoty i kamienia, układaniu paneli i innych pokryć podłogowych wraz z ich oblistwowaniem. Skoro były one świadczone w ramach robót remontowo-budowlano-montażowych w obiektach budowlanych, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu przepisów ustawy, to - zdaniem organu podatkowego - zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wysokości 8%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|