Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla samochodu używanego w leasingu
Spółka z o.o. zakupiła od innej spółki samochód osobowy, który wcześniej był użytkowany i wykupiony z leasingu. Czy taki pojazd spełnia kryteria do uznania go za używany i tym samym uprawnia do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Czy ma tutaj znaczenie rodzaj umowy leasingu?
Samochód, który był użytkowany przez sprzedającego przez okres przekraczający 6 miesięcy, może podlegać amortyzacji przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Bez znaczenia dla tego prawa pozostaje fakt, jaki tytuł prawny posiadał sprzedawca w okresie jego użytkowania, w tym rodzaj leasingu (tj. leasing operacyjny czy finansowy). |
Prawo indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej mają podatnicy w stosunku do nabytych środków trwałych uznanych za używane lub ulepszone, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika (por. art. 16j ust. 1 ustawy o PDOP). Zgodnie z art. 16j ust. 2 ustawy o PDOP, za używane środki trwałe (inne niż nieruchomości) uznaje się te, które były przed ich nabyciem wykorzystywane przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Natomiast ww. środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20% wartości początkowej.
Dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Oznacza to, że indywidualnie ustalona stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 40% rocznie.
Niewątpliwie w przypadku zakupu od innego podmiotu samochodu wykupionego z leasingu, który trwał dłużej niż 6 miesięcy, możliwe jest uznanie go za używany środek trwały. Tym samym możliwe jest ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedający użytkował pojazd na podstawie leasingu operacyjnego, czy finansowego.
Na marginesie dodajmy, że prawo do indywidualnego ustalenia stawek amortyzacyjnych dotyczy również przypadków, w których podmiot dotychczas użytkujący pojazd na podstawie umowy leasingu operacyjnego wykupuje go i wprowadza do ewidencji. Wówczas przy ustaleniu 6-miesięcznego okresu użytkowania uwzględnia się okres używania samochodu na podstawie umowy leasingu. Potwierdzenie takiej możliwości można odnaleźć przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lutego 2012 r., nr IPPB1/415-1140/11-2/MS. Stwierdzono w niej m.in.: "(...) w sytuacji, gdy podatnik wykorzystywał dany środek trwały na podstawie umowy leasingu "operacyjnego", a następnie po okresie wystarczającym do zakwalifikowania tego środka jako używanego zakupił ten środek trwały - ma prawo zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|