Ubezpieczenie samochodu o wartości przekraczającej 20.000 euro wliczone w ratę leasingową
Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. W raty leasingowe wliczona jest składka na dobrowolne ubezpieczenie tego pojazdu (ubezpieczenie AC). Czy kosztem podatkowym może być cała wartość raty leasingowej?
W interpretacjach organów podatkowych prezentowany jest generalnie pogląd, zgodnie z którym, gdy ubezpieczenie AC jest wkalkulowane w ratę leasingową, to do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorca może zaliczyć całą wartość rat leasingowych, obejmującą także składkę na ubezpieczenie przedmiotu leasingu. |
Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro (przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia) w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Przepisem tym objęte są głównie składki na ubezpieczenie AC.
Powyższe wyłączenie dotyczy generalnie także składek na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego przez podatnika na podstawie umowy leasingu. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy umowę ubezpieczenia zawiera leasingodawca i koszt tego ubezpieczenia (składkę) wkalkulowuje on w ratę leasingową. W takim przypadku organy podatkowe w ostatnim czasie uważają, że leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą wartość raty leasingowej, a więc także obejmującą składkę na ubezpieczenia AC samochodu. Nie ma tu zastosowania ww. limit 20.000 euro. Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2016 r., nr ITPB3/4510-709/15-3/JG. W interpretacji tej czytamy:
"(...) skoro (...) umowa ubezpieczenia samochodów, będących przedmiotem leasingu operacyjnego została zawarta z firmą ubezpieczeniową przez finansującego (leasingodawcę), a wartość tego ubezpieczenia jest jedynie jednym z elementów kalkulacji wysokości rat leasingowych (opłaty serwisowej), które Wnioskodawca zobowiązany jest płacić, to w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie znajdzie zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji (...) Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej całą wartość opłaty serwisowej stanowiącej płatność z tytułu zawartej umowy leasingu będącą częścią rat leasingowych, w których wliczona została również wartość ubezpieczenia przedmiotu leasingu (...)."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|