Przychód ze sprzedaży przedmiotu wykupionego z leasingu
Wykup do majątku prywatnego
W sytuacji, gdy przedsiębiorca (osoba fizyczna) wykupuje samochód osobowy z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego, wówczas wydatki poniesione na ten wykup nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w firmie przedsiębiorcy. Nie spełniają one bowiem podstawowych kryteriów kwalifikowania wydatków do kosztów podatkowych, tj. nie służą osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.
Wspomnijmy, że brak wykorzystywania samochodu do celów firmowych, po wykupie z leasingu, nie skutkuje koniecznością korygowania kosztów podatkowych o wartość ujętych w nich rat leasingowych, ponoszonych w trakcie trwania umowy leasingu, kiedy to samochód był wykorzystywany na potrzeby firmowe. Tak też uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.307.2016.1.AC.
Odnosząc się natomiast do skutków sprzedaży samochodu osobowego, wykupionego uprzednio z leasingu do celów prywatnych, przypomnijmy, że istniał spór, czy przychód ten należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, czy z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PDOF.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PDOF, odpłatne zbycie innych rzeczy niż nieruchomości stanowi źródło przychodu, jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Do tego źródła przychodów nie zalicza się jednak przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia składników majątku firmowego, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Przychód ze zbycia tych składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej (zob. art. 14 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF). |
Obecnie organy podatkowe zgodnie uważają, że przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego nie stanowi przychodów z działalności gospodarczej. Jest to bowiem przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Jeśli więc samochód (wykupiony z leasingu) zostanie sprzedany z majątku prywatnego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tego pojazdu (wykup z leasingu), to powstanie przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Jeśli natomiast sprzedaż nastąpi po upływie tego terminu, przychód podatkowy nie powstanie.
Tak przykładowo uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2017 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.53.2017.1.RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2016 r., nr ILPB1/4511-1-549/16-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacjach indywidualnych z 17 czerwca 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.365.2016.1.KU oraz z 21 kwietnia 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.125.2016.2.SK. W ostatniej z przytoczonych interpretacji organ podatkowy stwierdził, iż:
"(...) jeżeli Wnioskodawca po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego wykupi (...) samochód osobowy, który nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie zostanie zaliczony do składników majątku tej działalności (...), to przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Przychód ten należy zaś zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy. Oznacza to, że przychód ze sprzedaży nie powstanie, jeżeli zbycie rzeczy (samochodu osobowego) będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tej rzeczy. Natomiast jeżeli odpłatne zbycie nastąpi przed upływem ww. terminu, to przychód uzyskany z tej sprzedaży będzie stanowił przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy, do którego mają zastosowanie zasady opodatkowania właściwe dla tego źródła przychodu. (...)"
Wykup do majątku firmowego
Jeżeli samochód, wykupiony z leasingu operacyjnego do majątku firmowego, zostanie od razu po wykupie przeznaczony do sprzedaży, to stanowi on w istocie towar handlowy. Wydatki poniesione na wykup tego pojazdu z leasingu będą zatem mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będzie także niepodlegający odliczeniu VAT od wydatków na wykup ww. pojazdu.
W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe wydatki na wykup samochodu, stanowiącego towar handlowy, będą kwalifikowane do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Będą one mogły zatem zostać zaliczone do kosztów podatkowych generalnie z chwilą uzyskania przychodu ze sprzedaży tego samochodu.
W przypadku podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów, ww. wydatki powinny być ujęte w kosztach podatkowych generalnie w miesiącu wystawienia faktury dokumentującej wykup tego samochodu (pod datą tego dokumentu).
Sprzedaż samochodu (wykupionego uprzednio z leasingu) spowoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Przychód taki powstanie na zasadach ogólnych, tj. generalnie z chwilą wydania samochodu, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (zob. art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP i odpowiednio art. 14 ust. 1c ustawy o PDOF).
Przychodem podatkowym będzie także kwota korekty VAT, dokonywana w związku ze sprzedażą samochodu, o ile oczywiście podatnik takiej korekty dokonuje.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|