Prawo do odliczenia VAT z rat leasingowych
Ustawodawca dał podatnikom prawo do odliczenia VAT od nabytych usług (przypomnijmy, że dla celów VAT leasing operacyjny uznawany jest za świadczenie usługi) w takim zakresie, w jakim te usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jeśli zatem podatnik (tu: przedsiębiorca) wykonuje działalność opodatkowaną VAT i leasingowany samochód jest wykorzystywany w tej działalności, to generalnie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej raty leasingowe.
Podatnicy mogą zasadniczo odliczyć tylko 50% VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Odnosi się to również do wydatków dotyczących używania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu (zob. art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT), a zatem także do rat leasingowych. |
Prawo do 100% odliczenia VAT od ww. wydatków przysługuje podatnikom tylko po spełnieniu określonych warunków, tj. m.in. samochód musi być wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności. Kwestie te tu jednak pomijamy.
A zatem, jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje leasingowany pojazd samochodowy (np. samochód osobowy) zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych, to może on odliczać tylko 50% kwoty VAT naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej raty leasingowe, o ile oczywiście samochód ten wykorzystuje na potrzeby czynności opodatkowanych VAT. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim stopniu przedsiębiorca wykorzystuje leasingowany samochód do celów prywatnych (tj. np. w 20% czy w 80%).
Prawo do odliczenia VAT od raty leasingowej przysługuje podatnikowi (tu: przedsiębiorcy) co do zasady (zob. art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy o VAT):
- w rozliczeniu za okres, w którym u leasingodawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu raty leasingowej (obowiązek ten powstaje generalnie w dacie wystawienia faktury),
- nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres (miesiąc/kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą tę ratę.
Biorąc pod uwagę powyższe, podatnicy (leasingobiorcy) odliczają VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe zasadniczo w miesiącu otrzymania tych faktur.
Jeśli przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktury dokumentującej ratę leasingową w "podstawowym" okresie, to odliczenia tego może dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|