Ustalenie wartości początkowej środków trwałych używanych w leasingu finansowym
W przypadku leasingu finansowego korzystający zalicza przedmiot umowy do środków trwałych i dokonuje jego amortyzacji. Musi zatem ustalić jego wartość początkową. Wątpliwości co do prawidłowego ustalenia wartości początkowej oraz rozliczenia rat leasingowych mogą powstawać w przypadku ich uregulowania (zapłaty) przed oddaniem środka trwałego do używania. Z jednej bowiem strony, na podstawie art. 16g ust. 3 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22g ust. 3 ustawy o PDOF, wartość początkową środka trwałego zwiększają koszty (w tym odsetki) związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, zaś z drugiej strony, na podstawie art. 17f ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 23f ustawy o PDOF, bez żadnych wyjątków odsetkowa część raty leasingowej stanowi u korzystającego bezpośrednio koszt podatkowy.
Zatem pojawiło się pytanie, czy część odsetkowa raty leasingowej, zapłacona przed datą przekazania przedmiotu leasingu do używania powiększa wartość początkową środka trwałego, czy może stanowi dla korzystającego koszt podatkowy w dacie poniesienia? Ministerstwo Finansów w piśmie z 30 grudnia 2015 r. udzieliło naszemu Wydawnictwu odpowiedzi na tak zadane pytanie i wyjaśniło:
"(...) w leasingu finansowym, kapitałowa część raty leasingowej stanowi spłatę wartości początkowej leasingowanego środka trwałego. Nie jest zatem przychodem u finansującego i odpowiednio kosztem podatkowym u korzystającego, z tym, że ma wpływ na podstawę amortyzacji. Natomiast przychodem u finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów u korzystającego jest odsetkowa część raty leasingowej, która u korzystającego stanowi bezpośrednio koszt podatkowy.
Powyższe wynika z przepisu art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiednio art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...). Przy tego rodzaju umowie środek trwały będący przedmiotem leasingu jest amortyzowany przez korzystającego. Podstawowym warunkiem jest to, aby suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej leasingowanego środka trwałego, tzn. kapitałowa część raty."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|