Zakup dla pracowników biurowych ubrań służbowych oznaczonych firmowym logo
"Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzącą biuro rachunkowe. Pracownicy otrzymali od pracodawcy odzież służbową (koszulę, koszulkę polo, polar), która posiada cechy charakterystyczne dla pracodawcy, takie jak: duże nadrukowane logo oraz określony kolor. Jest to odzież stanowiąca własność pracodawcy i jest użytkowana przez pracowników w miejscu pracy (w organizacji), a także poza nią (podczas pracy w terenie, tj. u klienta), zgodnie z jej przeznaczeniem. Pracownicy dość często odbierają dokumenty bezpośrednio od klientów, a także w ich imieniu kontaktują się z urzędami i organami administracji.
Używanie przez pracowników jednolitego ubioru opatrzonego logo Wnioskodawcy jest formą promocji służącą pozyskaniu innych klientów. Odzież będzie podlegała zwrotowi do pracodawcy w przypadku przedarcia się, bądź ustania stosunku pracy.
Wnioskodawca wskazał, iż używanie przez pracowników jednolitego ubioru z logo Wnioskodawcy wpływa na identyfikację u klientów oraz postrzeganie i wyróżnienie się na rynku. Posłuży także reklamie usług Spółki. Takie działania służą pozyskaniu nowych klientów, co w dobie wysokiej konkurencji na rynku jest bardzo istotne.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia czy może On zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup ubrania służbowego w pełnej wysokości.
Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że wydatki ponoszone są na rzecz pracowników Wnioskodawcy. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając powyższe na względzie oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że wydatki które Spółka poniosła na zakup ubrań służbowych, oznaczonych logo firmy w widocznym miejscu, będą mogły być uznane za wydatki reklamowe. Ubrania te kojarzą się bowiem z firmą poprzez oznaczenie ich logo Spółki. Taki strój wyróżnia pracowników firmy spośród innych osób i jest formą promocji służącą pozyskaniu innych klientów. Zakupiona przez Wnioskodawcę tak oznaczona odzież, jako pozbawiona waloru osobistego, nie będzie nadawała się do wykorzystania w innym miejscu niż w pracy w firmie prowadzonej przez Wnioskodawcę, a stanowi swoiste dodatkowe narzędzie do osiągnięcia przez Wnioskodawcę przychodu w przyszłości i zabezpieczenia przychodu osiąganego obecnie. Tym samym, wydatki te w pełnej wysokości będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.726.2022.4.KM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|