Sponsoring
Przedsiębiorca zawarł umowę sponsoringu z osobą zawodowo uprawiającą sport. W ramach tej umowy będzie finansował zakup obuwia i stroju sportowego, a także koszty udziału w zawodach sportowych. Czy poniesione z tego tytułu wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Przedsiębiorca (sponsor) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na sponsoring, pod warunkiem że od osoby sponsorowanej otrzyma ekwiwalentne świadczenie o charakterze reklamowym.
W celu rozreklamowania firmy wielu przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy sponsoringu. Taka umowa polega zasadniczo na tym, że strona występująca w charakterze sponsora zobowiązuje się spełnić na rzecz sponsorowanego określone świadczenia (np. przekazać środki pieniężne, towary, własne wyroby bądź usługi) w zamian za określone działania o charakterze promocyjno-reklamowym ze strony sponsorowanego (np. zamieszczenie nazwy sponsora na ulotkach, plakatach, umieszczenie logo sponsora w widocznych miejscach, rozpowszechnianie informacji o produktach, towarach lub usługach sprzedawanych przez sponsora, używanie sprzętu, ubrań i innych przedmiotów z logo sponsora, publikacje podziękowań, itd.).
Gdy umowa zawarta między stronami przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, sponsor otrzyma od podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Umowa taka stanowi w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych. Wobec tego koszty sponsoringu właściwego stanowią w całości koszty uzyskania przychodów sponsora.
W przypadku gdy sponsor nie otrzymuje świadczenia wzajemnego od podmiotu sponsorowanego, poniesione przez niego wydatki mają charakter darowizny (tzw. sponsoring niewłaściwy). Wówczas należy mieć na względzie postanowienia art. 23 ust. 1 pkt 11 updof i art. 16 ust. 1 pkt 14 updop. Zgodnie z nimi darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju - z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tych przepisach - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Możliwa jest również sytuacja, gdy umowa sponsoringu przewiduje co prawda obustronne świadczenia sponsora i sponsorowanego, jednak nie są one ekwiwalentne. Wydatki na sponsoring są wtedy kosztami uzyskania przychodów tylko do wysokości wartości usług reklamowych świadczonych przez sponsorowanego. W pozostałej części powinny być traktowane jak darowizna. Takie stanowisko zajmuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych (np. w interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.181.2021.4.BS).
Nie wolno zapomnieć, że wydatek zaliczany do kosztów musi być w odpowiedni sposób udokumentowany. W przypadku umowy sponsoringu dokumentami potwierdzającymi wykonanie usług mogą być faktury, specyfikacje do faktur, korespondencja, a także inne dokumenty wykazujące rezultat zawartej umowy sponsoringu.
Warto dodać, że od 2022 r. Polski Ład wprowadził zachętę podatkową dla przedsiębiorców wspierających działalność sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe oraz naukę, zwaną ulgą na sponsoring. Podatnik, który spełni określone w ustawie warunki, może rozliczyć w podatku dochodowym 150% poniesionych kosztów. Przy czym 100% może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a 50% tych samych poniesionych kosztów może być odliczone od podstawy opodatkowania, jako odliczenie w ramach ulgi.
Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
- sportową,
- kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
- wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć u podatnika PIT - dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej, a u podatnika CIT - dochodu uzyskanego z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym koszty zostały poniesione.
Wynika tak z art. 26ha ust. 1 i 9 updof oraz art. 18ee ust. 1 i 9 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|