Udział w akcji charytatywnej
Podatnik PIT prowadzący działalność gospodarczą zamierza wziąć udział w akcji charytatywnej organizowanej przez fundację, polegającej na zbiórce artykułów szkolnych dla podopiecznych tej fundacji. Miałby on udostępnić środek transportu w celu przewiezienia zebranych przedmiotów. Czy finansując koszty transportu na potrzeby tej akcji, podatnik będzie mógł uwzględnić je w kosztach podatkowych?
Wydatki związane z udziałem w akcji charytatywnej będą mogły być ujęte do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie będą wykazywać wyłącznie celu reprezentacyjnego, lecz pośrednio będą służyć wzmocnieniu rozpoznawalności firmy podatnika i osiąganiu przychodów z prowadzonej działalności.
Z przedstawionych okoliczności wynika, że podatnik chce się zaangażować w akcję charytatywną. Jego udział w niej miałby polegać na zapewnieniu środków transportu i poniesieniu kosztów związanych z rozwiezieniem zebranych artykułów szkolnych do podopiecznych fundacji organizującej akcję. Problemem pozostaje ocena, czy poniesione przez podatnika koszty transportu, będą stanowiły koszty podatkowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Oznacza to, że o ile koszty nie mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów podatkowych, a można wykazać m.in. związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganymi z niej przychodami, to mogą być uwzględniane w kosztach podatkowych.
W art. 23 ust. 1 pkt 11 i 23 updof, jako koszty wykluczone z kosztów podatkowych zostały wymienione:
- darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju (z zastrzeżeniem wyjątku) oraz
- koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
W naszej ocenie, żaden z tych przepisów nie znajdzie zastosowania do kosztów, jakie podatnik poniósłby w związku z przystąpieniem do opisanej akcji charytatywnej. W szczególności należy podkreślić, że nieodpłatne wykonanie usługi (tu: transportowej) nie stanowi darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego. Nie można również uznać, że jest to ofiara innego rodzaju, gdy podatnik zasadnie może się spodziewać, że dzięki wykonaniu takiej usługi realizować będzie również własne cele gospodarcze. Gdy takim celem jest np. zwiększenie rozpoznawalności firmy oraz budowanie wzmocnienia zaufania wśród klientów, a nie wyłącznie budowanie pozytywnego wizerunku firmy w jej otoczeniu, to nie ma podstaw, by uznać, że koszty związane z zaangażowaniem się w akcję charytatywną, są kosztami reprezentacji podlegającymi wyłączeniu z kosztów podatkowych.
Zatem jeśli zaangażowanie się w akcję charytatywną ma na celu przysporzenie korzyści firmie podatnika, przekładające się na wielkość osiąganych przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, to o koszty poniesione w związku z udziałem w takiej akcji będzie mógł obniżyć przychody z wykonywanej działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|