Dokumenty korygujące
Dokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, muszą być nie tylko prawidłowe pod względem formalnym, ale też muszą odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji. Korygowanie dokumentów odbywa się również w sposób określony ściśle w przepisach ustawy o VAT.
Dokumentami korygującymi stosowanymi przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą są faktury korygujące oraz noty korygujące. Oba te dokumenty służą do poprawiania błędów w wystawionej fakturze.
Jeśli wystawiona faktura zawiera błędy (przykładowo podatnik wystawiający fakturę zastosuje niewłaściwą stawkę VAT), to w takim przypadku podatnik ma obowiązek jej skorygowania i jednocześnie odpowiednio w ewidencji VAT i deklaracji (JPK_VAT z deklaracją). W przeciwnym wypadku narażony jest na sankcje z tytułu nierzetelnego rozliczenia podatku VAT.
Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
2) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
3) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT,
4) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.
Notą korygującą poprawia się wszystkie drobne błędy, które nie wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego. Notą korygującą nie można poprawić danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, dla których wystawia się faktury korygujące.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|