Weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym
Po złożeniu formularza VAT-R naczelnik urzędu skarbowego weryfikuje dane podatnika podane w zgłoszeniu i po tej weryfikacji rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego", a w przypadku podatników zwolnionych z VAT - jako "podatnika VAT zwolnionego". W przypadku gdy podatnik chce uzyskać potwierdzenie rejestracji na formularzu VAT-5, musi złożyć stosowny wniosek w tej sprawie i dopiero wówczas (po uiszczeniu opłaty skarbowej) otrzyma potwierdzenie zarejestrowania.
Uwaga
Podmiot zostanie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT dopiero po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym.
Weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym obejmuje nie tylko sprawdzenie danych podatnika i potwierdzenie, że są one prawdziwe. Organ podatkowy zanim dokona rejestracji sprawdza również, czy ma do czynienia z podmiotem istniejącym. Może też w celu weryfikacji wezwać podatnika albo jego pełnomocnika.
Na tym etapie konieczne jest reagowanie na próby kontaktu organu podatkowego z podmiotem, który złożył zgłoszenie rejestracyjne. Jeżeli bowiem organ podatkowy nie ma możliwości skontaktowania się z podmiotem, który złożył zgłoszenie rejestracyjne, albo z jego pełnomocnikiem (mimo udokumentowanych prób takiego kontaktu), bądź też gdy podmiot taki nie stawia się na wezwania organu, naczelnik urzędu skarbowego nie dokona rejestracji podmiotu jako podatnika VAT. W takich okolicznościach może uznać że podatnik nie istnieje. Należy również pamiętać, że podmiot nie zostanie zarejestrowany jako podatnik VAT w sytuacji gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym poda dane niezgodne z prawdą.
Z odmową rejestracji mamy do czynienia również w przypadku gdy z posiadanych informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej.
Nie zostanie również zarejestrowany podmiot, wobec którego sąd orzekł na podstawie odrębnych przepisów zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Uwaga
Podmiot, w stosunku do którego naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji będzie widniał w białej liście podatników VAT jako podmiot, który nie został zarejestrowany (wraz z datą i podstawą prawną odmowy rejestracji). Z wykazu tego będzie wykreślony dopiero po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podmiot ten został w nim umieszczony.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|