Wyjaśnienie pojęcia "urządzenie przemysłowe" wciąż problematyczne
Prawidłowe rozliczenie podatku u źródła od należności wypłacanej za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego utrudnia brak definicji urządzenia przemysłowego. W praktyce często występują sytuacje, w których trudno jest jednoznacznie ocenić, czy mamy do czynienia z urządzeniem przemysłowym.
Zdaniem organów podatkowych
Organy podatkowe od lat stoją na stanowisku, że pojęcie urządzenia przemysłowego obejmuje wszelkiego rodzaju urządzenia, które mogą być wykorzystane w szeroko rozumianej działalności gospodarczej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 lutego 2021 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.436.2020.1.SP stwierdził, że: "(...) wykładnia językowa jak i wykładnia celowościowa prowadzą do wniosku, że pojęcie urządzenia »przemysłowego, handlowego lub naukowego« obejmuje wszelkie urządzenia wykorzystywane w profesjonalnym obrocie, przy czym muszą one być związane z działalnością danego podmiotu. Nie muszą one jednak być wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji, wąsko rozumianego handlu (hurtowego i detalicznego), czy nauki. (...)
Również konstrukcja i brzmienie tego artykułu (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop - przyp. red.) włączającego jednoznacznie do urządzeń przemysłowych środki transportu wskazuje, że wykładnia zawężająca rozumienie urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego tylko do związanego z wąsko rozumianym przemysłem lub handlem nie znajduje logicznego uzasadnienia (inaczej urządzenie transportowe nie mogłoby być uznane za przemysłowe)".
Podobne wyjaśnienie znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.351.2020.1.SP.
Niejednolite orzecznictwo
Znaczenie pojęcia "urządzenie przemysłowe" nie jest jednolicie wyjaśnione w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Jak wskazuje NSA w wyroku z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1773/16, przy interpretowaniu pojęcia "urządzenia przemysłowe" trzeba mieć na uwadze, że jego źródłem jest umowa międzynarodowa. Przy interpretacji pojęć zawartych w treści aktu prawa międzynarodowego istotny jest przede wszystkim cel regulacji. W wersji anglojęzycznej Modelowej Konwencji w sprawie dochodu i majątku OECD, na bazie której sporządzane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pojęciu "urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego" odpowiada zwrot "industrial, commercial, or scientific equipment". Chodzi tu zatem o wykorzystywanie urządzeń w celach komercyjnych, profesjonalnych, a nie prywatnych, zarówno w działalności przemysłowej, handlowej i naukowej.
Z kolei w najnowszych wyrokach sądów administracyjnych przyjmuje się, że pojęcie "urządzenie przemysłowe" należy rozumieć jako "składnik majątku pełniącego pomocniczą funkcję w ramach procesu przemysłowego rozumianego jako ciąg działań mechanicznych lub chemicznych służących do masowej produkcji towarów". Takim zaś urządzeniem nie jest infrastruktura informatyczna (serwery) wykorzystywana przy usłudze będącej przedmiotem nabycia przez skarżącą. Takie stanowisko znajdziemy np. w wyroku WSA w Łodzi z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Łd 141/21 i w wyroku WSA w Poznaniu z 25 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Po 794/20 (oba orzeczenia są nieprawomocne). Takie stanowisko wyraził również NSA w wyroku z 5 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1477/16.
Tak więc niejednolitość stanowisk nie dotyczy tylko różnicy zdań między organami podatkowymi i sądami, ale także między orzeczeniami samych sądów. W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem jest przyjąć założenie, że pojęcie urządzenie przemysłowe nie powinno być zawężane wyłącznie do urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. W przeciwnym razie można narazić się na spór z organem podatkowym. Można też wystąpić do organu podatkowego o interpretację indywidualną. W przypadku niekorzystnego dla wnioskującego stanowiska organu podatkowego pozostaje droga sądowa. Obecnie trudno jednak przesądzić, jakie zdanie wyrazi sąd.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|