Szkolenia organizowane przez zagraniczne podmioty
Spółka z o.o. prowadzi międzynarodową działalność. W związku z tym jej pracownicy uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez zagraniczne podmioty (osoby prawne). Szkolenia przybierają formę wykładów, warsztatów lub pracy w grupie. Czy spółka wypłacając na rzecz nierezydenta wynagrodzenia z tytułu udziału w szkoleniach jej pracowników, jest obowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku u źródła?
Od wynagrodzenia za usługę szkoleniową polska spółka nie ma obowiązku pobrania podatku u źródła.
Na gruncie ustawy o CIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem u źródła) podlegają dochody nierezydentów (tj. podatników niemających na terytorium RP siedziby ani zarządu), uzyskane przez nich na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 updop).
Na podstawie art. 3 ust. 5 updop, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów w związku z regulowaniem, w tym stawianiem do dyspozycji, wypłacaniem lub potrącaniem należności przez podmioty mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w Polsce, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia, uważa się przychody wymienione m.in. w art. 21 ust. 1 updop, jeżeli nie stanowią dochodów (przychodów), o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1-4 updop.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodów podlegają przychody nierezydentów uzyskane na terytorium Polski z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Katalog tych usług jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie "oraz świadczeń o podobnym charakterze". Jednak za świadczenia o podobnym charakterze powinny być uznawane świadczenia równorzędne do usług wymienionych w ustawie o CIT. Oznacza to, że powinny one spełniać takie same przesłanki, albo powinny wynikać z nich takie same prawa i obowiązki dla stron, jak ze świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop. Niemniej jednak decydujące znaczenie dla stwierdzenia, że dane usługi mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ma treść postanowień umowy zawartej z kontrahentem, a przede wszystkim charakter rzeczywiście wykonywanych świadczeń. Wśród wymienionych usług nie ma usług szkoleniowych, o których mowa w pytaniu. Nie można ich też zaliczyć do "świadczeń o podobnym charakterze".
Podobne stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 marca 2020 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.45.2020.2.BG. Czytamy w niej, że: "Przepisy ustawy o CIT nie zawierają definicji pojęcia szkolenie za celowe należy uznać odwołanie się do ich wykładni językowej. W internetowym wydaniu Słownika języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl) pojęcie to zostało zdefiniowane jako cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia lub czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny.
Wyżej wymienione działania polegające na szkoleniu nie są zatem usługami doradczymi, których istota sprowadza się do wskazywania możliwych rozwiązań (w tym optymalnych z punktu widzenia Spółki).
Usług szkoleniowych nabywanych od podmiotów zagranicznych nie można więc zrównywać z usługami doradczymi. Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (https://sjp.pwn.pl) pojęcie »doradztwo« oznacza »udzielanie fachowych porad«".
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, by w ramach świadczenia usług szkoleniowych podmioty zagraniczne udzielały spółce porad. Nie mogą być zatem utożsamiane z pojęciem doradztwa, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop. Nie są również podobne do innych usług wymienionych w tym przepisie. Wobec tego spółka jako płatnik nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych należności na rzecz podmiotów zagranicznych (nierezydentów) za usługi szkoleniowe.
Ponieważ przepisy ustawy o CIT nie obligują spółki do poboru podatku u źródła od należności wypłacanych na rzecz zagranicznych kontrahentów, to nie ma ona potrzeby uzyskiwania od nich certyfikatu rezydencji. Nie ma też obowiązku wystawiania informacji IFT-2R.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|