Pobór podatku u źródła od zaliczek zapłaconych kontrahentowi
Spółka mająca siedzibę w Polsce reguluje zobowiązania na rzecz zagranicznego kontrahenta (osoby prawnej), od którego kupuje tzw. usługi niematerialne. Wypłata należności za te usługi wymaga pobrania podatku u źródła. Zgodnie z umową spółka jest zobowiązana wpłacić kontrahentowi zaliczkę. Czy ma obowiązek obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) od tej zaliczki?
W dniu dokonania wypłaty zaliczki spółka ma obowiązek obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od tej zaliczki.
Wybrane przychody osiągane w Polsce przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tj. niebędących w Polsce rezydentami podatkowymi), co do zasady, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zwanym podatkiem u źródła. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodów podlegają przychody nierezydentów uzyskane na terytorium Polski z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Obowiązek poboru omawianego podatku reguluje art. 26 ust. 1 updop. Ciąży on na polskim podmiocie dokonującym wypłaty należności (tj. osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub osobie fizycznej będącej przedsiębiorcą). Podmiot ten może przy tym zastosować stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobrać podatku zgodnie z taką umową. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z tą umową jest jednak możliwe tylko pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 updop, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Oceniając, czy dochowano należytej staranności, uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 updop płatnika z podatnikiem.
Powołany art. 26 ust. 1 updop ustanawia po stronie płatnika obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku "w dniu dokonania wypłaty". To oznacza, że również przy wypłacie zaliczek na poczet należności z tytułu świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, istnieje obowiązek poboru podatku u źródła od wypłacanych zaliczek.
Aby uniknąć podatku u źródła, należy stosować postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na gruncie których usługi niematerialne traktowane są jako "zyski przedsiębiorstwa". Większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazuje w art. 7 ust. 1, że zyski przedsiębiorstwa są, co do zasady, opodatkowane w państwie siedziby. Na podstawie tych regulacji nierezydenci są zwolnieni z polskiego podatku u źródła od płatności za usługi niematerialne. Zatem stosując tę regulację, płatnik nie pobierze zryczałtowanego podatku dochodowego od należności za te usługi, pod warunkiem uzyskania certyfikatu rezydencji i zachowania należytej staranności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|