Oświadczenie potwierdzające zasadność stosowania preferencji
Po przekroczeniu kwoty 2.000.000 zł wypłat w roku podatkowym w stosunku do jednego podatnika, płatnik może jednak stosować stawki podatku albo zwolnienia lub nie pobrać podatku, wynikające z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli złoży oświadczenie potwierdzające zasadność stosowania preferencji.
Stosownie do art. 41 ust. 15 updof i art. 26 ust. 7a updop, przepisu odpowiednio art. 41 ust. 12 updof i art. 26 ust. 2e updop nie stosuje się, jeżeli płatnik złożył oświadczenie, że:
1) posiada dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego dla zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
2) po przeprowadzeniu weryfikacji, o której mowa odpowiednio w art. 41 ust. 4aa updof lub art. 26 ust. 1 updop, nie posiada wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wspomniane oświadczenie składa kierownik jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy - wyznaczona osoba wchodząca w skład tego organu. Nie jest dopuszczalne złożenie tego oświadczenia przez pełnomocnika. Wynika to z art. 41 ust. 16 updof i art. 26 ust. 7b updop.
Na podstawie art. 41 ust. 17 updof, oświadczenie, o którym mowa w art. 41 ust. 15 updof, płatnik jest obowiązany złożyć do organu podatkowego właściwego w sprawach zwrotu podatku nie później niż do dnia wpłaty podatku za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia kwoty granicznej 2.000.000 zł, o której mowa w art. 41 ust. 12 updof. Przy czym wykonanie tego obowiązku po dokonaniu wypłaty (świadczenia) lub postawieniu do dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych nie zwalnia płatnika z obowiązku dochowania należytej staranności przed ich dokonaniem lub postawieniem do dyspozycji.
Jeżeli płatnik złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 41 ust. 15 updof, a następnie dokonuje na rzecz podatnika, którego dotyczyło to oświadczenie, dalszych wypłat (świadczeń) z tytułów określonych w art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 30a ust. 1 pkt 1-5a updof, lub stawia do dyspozycji tego podatnika kolejne pieniądze lub wartości pieniężne ze wskazanych tytułów, płatnik może nie stosować art. 41 ust. 12 updof do momentu upływu drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono to oświadczenie (art. 41 ust. 20 updof). W momencie dokonania po tym czasie dalszych wypłat (świadczeń) lub postawienia do dyspozycji kolejnych pieniędzy lub świadczeń pieniężnych, płatnik zobowiązany jest złożyć kolejne oświadczenie, o którym mowa w art. 41 ust. 21 updof.
Analogiczne regulacje znajdują się odpowiednio w art. 26 ust. 7c, 7f i 7g updop.
Oświadczenie płatnika opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym jest przesyłane za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie, której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Dowodem złożenia oświadczenia płatnika jest urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji skarbowej.
Złożenie nieprawdziwego oświadczenia wiąże się z nałożeniem przez organ podatkowy dodatkowej sankcji pieniężnej w wysokości 10% wartości podstawy opodatkowania od wypłacanych należności (art. 58b § 3 Ordynacji podatkowej). Ponadto, może się również wiązać z odpowiedzialnością karnoskarbową (art. 56d § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|