Uwzględnianie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Obowiązek poboru podatku u źródła ciąży na polskim podmiocie dokonującym wypłaty należności (osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą). Podmiot ten może przy tym zastosować stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobrać podatku zgodnie z taką umową. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z tą umową jest jednak możliwe tylko pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji, wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika, a w przypadku osoby fizycznej - miejsca zamieszkania podatnika (art. 26 ust. 1 updop oraz art. 41 ust. 4 w związku z art. 29 ust. 2 i art. 30a ust. 2 updof).
Jak wynika z art. 41 ust. 9e updof i art. 26 ust. 1n updop, miejsce zamieszkania podatnika PIT i miejsce siedziby podatnika CIT dla celów podatkowych może być potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji. Warunkiem dla posłużenia się kopią jest brak uzasadnionych wątpliwości co do zgodności przedłożonej kopii ze stanem faktycznym.
Przykład
Spółka nabyła usługi reklamowe od kontrahenta z Irlandii (osoby prawnej) nieprowadzącego w Polsce działalności poprzez zagraniczny zakład. Certyfikat rezydencji podatkowej tego kontrahenta pobrała z jego strony internetowej. Podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez podatników niebędących polskimi rezydentami podatkowymi z tytułu usług reklamowych wynosi 20% (art. 21 ust. 1 pkt 2a updop). Posiadając certyfikat rezydencji i dochowując należytej staranności, spółka jest zwolniona z obowiązku pobrania tego podatku, ponieważ zastosuje postanowienia umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. nr 29, poz. 129 ze zm.). Do dochodu za usługę reklamową stosuje się art. 7 umowy. Z przepisu tego wynika, że uzyskane w Polsce przez podmiot irlandzki przychody z tytułu usług reklamowych nie będą podlegać w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że uzyskane zostaną w związku z działalnością położonego w Polsce zakładu tego podmiotu. |
Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż krajowa, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązanie w rozumieniu odpowiednio art. 23m ust. 1 pkt 5 updof i art. 11a ust. 1 pkt 5 updop płatnika z podatnikiem (art. 41 ust. 4aa updof i art. 26 ust. 1 updop). Oznacza to, że w przypadku wypłaty należności pomiędzy podmiotami powiązanymi prawodawca oczekuje spełnienia wyższych standardów należytej staranności, niż w relacjach pomiędzy podmiotami niepowiązanymi.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|