Zaliczka na poczet wynagrodzenia pracowniczego
Ostatniego dnia miesiąca wypłacono pracownikom zaliczki na poczet wynagrodzenia (około 70% z całości). Pozostała część wynagrodzeń została wypłacona w miesiącu kolejnym, po terminie wypłat przewidzianym regulaminem. Kiedy wynagrodzenia są kosztem podatkowym?
Wynagrodzenie wypłacone zaliczkowo jest kosztem podatkowym miesiąca, którego dotyczy. Natomiast pozostała część wynagrodzenia, tj. wypłacona po terminie, jest kosztem w miesiąca, w którym je wypłacono.
Zasady kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń pracowników unormowane zostały w art. 22 ust. 6ba updof i art. 15 ust. 4g updop. Z przepisów tych wynika, że należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, należności te są kosztem podatkowym z chwilą ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji.
Przeanalizujmy na przykładzie przypadek przedstawiony w pytaniu, włączając w tę analizę także rozliczenie w kosztach podatkowych składek, o których mowa w art. 22 ust. 6bb updof i art. 15 ust. 4h updop, w szczególności składek na ubezpieczenia społeczne.
Przykład
Zakładowy regulamin pracy przewiduje, że pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń ze stosunku pracy za dany miesiąc 7 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za sierpień 2020 r. powinien więc wypłacić 7 września 2020 r. Tymczasem wynagrodzenia za ten miesiąc zostały wypłacone w dwóch terminach. 31 sierpnia 2020 r. każdemu pracownikowi wypłacono zaliczkowo 70% wynagrodzenia, a pozostałą część wynagrodzenia wypłacono 3 września 2020 r. Pracodawca ujął do kosztów podatkowych sierpnia tylko tę część wynagrodzeń, którą wypłacił w sierpniu, natomiast pozostałą część wynagrodzeń zaliczył do kosztów podatkowych września. |
Stosownie do art. 22 ust. 6bb updof oraz art. 15 ust. 4h updop, składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności pracownicze są należne, pod warunkiem, że składki te zostaną opłacone:
1) z tytułu należności wypłacanych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (pracodawcy spoza tzw. strefy budżetowej opłacają składki do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia),
2) z tytułu należności wypłacanych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom, składki te stanowią koszty uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty (art. 22 ust. 6bb, art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d updof oraz art. 15 ust. 4h, art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d updop).
Jeśli więc pracodawca, o którym mowa w przykładzie składki od wynagrodzeń wypłaconych zaliczkowo 31 sierpnia 2020 r. opłacił nie później niż 15 września 2020 r., to miał prawo ująć je do kosztów podatkowych sierpnia 2020 r.
Z kolei wypłata wynagrodzeń z opóźnieniem skutkuje tym, że zapłacone od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika składek, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w miesiącu, za który wynagrodzenia te są należne. Wówczas składki te stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty, a więc składki z tytułu wynagrodzeń wypłaconych 3 września będą kosztem w dacie ich zapłaty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|