Wynagrodzenie postawione do dyspozycji pracownika, ale odebrane przez niego w terminie późniejszym
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca. Na 31 sierpnia 2020 r. sporządził listę płac i tego dnia wypłacał w kasie firmy wynagrodzenia za sierpień br. Pracownik przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim wynagrodzenie za sierpień odebrał we wrześniu br. Czy fakt, że pracownik odebrał wynagrodzenie we wrześniu 2020 r., wpłynie na moment zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów?
Nie. W sytuacji przedstawionej w pytaniu odebranie przez pracownika wynagrodzenia we wrześniu nie wpłynie na moment zaliczenia tego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.
Należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof (w tym ze stosunku pracy) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, wspomniane należności są kosztem uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników. Tak wynika z art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 updof oraz z art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 updop.
Aby zatem wynagrodzenia pracowników stanowiły koszt podatkowy w miesiącu, za który są one należne, muszą zostać wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w odpowiednim terminie. Wynagrodzenie jest postawione do dyspozycji pracownika, jeżeli pracodawca umożliwia pracownikowi odebranie tego wynagrodzenia, np. w kasie przedsiębiorstwa. Skoro wynagrodzenie za sierpień 2020 r. było przygotowane do odebrania przez pracownika 31 sierpnia 2020 r., to przypadający na ostatni dzień roboczy danego miesiąca termin jego wypłaty lub postawienia do dyspozycji został zachowany. Tym samym wynagrodzenie to należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który było ono należne, a więc do kosztów sierpnia. Bez znaczenia jest fakt, że pracownik 31 sierpnia 2020 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i wynagrodzenie to odebrał dopiero we wrześniu. Istotne jest, że 31 sierpnia br. pracodawca umożliwił pracownikowi odebranie tego wynagrodzenia.
Gdyby natomiast omawiane wynagrodzenie zostało postawione do dyspozycji pracownika po ostatnim dniu roboczym danego miesiąca, wówczas należałoby uznać, że nie zostało mu postawione do dyspozycji w wymaganym terminie i wtedy podlegałoby ujęciu w kosztach uzyskania przychodów w momencie jego faktycznego postawienia do dyspozycji pracownika lub wypłacenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|