Nakłady poniesione na remont siedziby firmy podczas zawieszenia działalności gospodarczej
W lipcu 2020 r. na dwa miesiące zawiesiłem prowadzenie działalności gospodarczej. W sierpniu br. przeprowadziłem remont budynku (środka trwałego) będącego siedzibą mojej firmy. Od września 2020 r. wznowię działalność. Kiedy wydatki na remont powinienem ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Wydatki na remont poniesione podczas zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej ujmuje się w podatkowej księdze w dacie ich poniesienia.
Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu bądź też ewentualnie zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu. Ponadto wydatek ten nie może być wymieniony w art. 23 updof jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodów. Wynika to z art. 22 ust. 1 updof.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.), przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w niniejszej ustawie, z uwzględnieniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może on jednak wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów. Wynika to z art. 25 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców.
Remont budynku, w którym znajduje się siedziba firmy, ma na celu przywrócenie jego pierwotnego stanu technicznego i użytkowego, by nadawał się on do użytkowania po wznowieniu działalności gospodarczej. Wydatki na przeprowadzenie remontu służą zatem zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ustawa o PIT ani rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie zwalnia podatnika z obowiązku prowadzenia podatkowej księgi i ujmowania w niej tych zdarzeń gospodarczych, które mogą mieć miejsce w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wydatki remontowe - niezależnie od ich wysokości - ujmuje się bezpośrednio w kosztach podatkowych w dacie ich poniesienia. U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|