Podatek od środków transportowych
Podatnik w deklaracji na podatek od środków transportowych (DT-1) wykazał cały podatek należny za dany rok podatkowy. Płatności tego podatku dokona w dwóch ratach. Kiedy w tej sytuacji podatek od środków transportowych uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?
Podatek od środków transportowych u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest kosztem uzyskania przychodów w dacie wystawienia deklaracji DT-1, a u podatników prowadzących księgi rachunkowe - w dacie ujęcia tego podatku w księgach.
Podatek od środków transportowych może być w prowadzonej działalności gospodarczej kosztem uzyskania przychodu, jeżeli poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie nie został wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów zawartym w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop. Wynika to z art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop.
Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje środki transportowe na potrzeby związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, to podatek od środków transportowych jako ogólny koszt prowadzenia firmy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek ten jest kosztem innym niż bezpośrednio związanym z przychodami, przez co stanowi koszt podatkowy w dacie jego poniesienia.
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (bez względu na wybraną metodę jej prowadzenia) za dzień poniesienia kosztu generalnie uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Dokumentem stanowiącym podstawę do ujęcia podatku od środków transportowych w kosztach uzyskania przychodów jest sporządzona przez podatnika deklaracja DT-1. W dacie jej wystawienia omawiany podatek wpisuje się do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
Z kolei u podatników prowadzących księgi rachunkowe dniem poniesienia kosztu jest - co do zasady - dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury lub rachunku (art. 22 ust. 5d updof i art. 15 ust. 4e updop). Podatek od środków transportowych jest więc kosztem w dacie, w której zostanie ujęty w księgach.
Data zapłaty poszczególnych rat podatku od środków transportowych nie wpływa na datę ujęcia tego kosztu w ewidencji księgowej prowadzonej przez podatnika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|