Zakup materiałów przed rozpoczęciem przez podatnika prowadzenia działalności gospodarczej
W grudniu 2019 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej (salonu fryzjerskiego). W 2019 r. nie uzyskałem przychodu, natomiast przed uruchomieniem działalności poniosłem wydatki na zakup materiałów fryzjerskich, które wprowadziłem do majątku firmy na podstawie spisu z natury, a jednocześnie objąłem je spisem sporządzonym na koniec roku podatkowego. Czy koszty materiałów zakupionych w 2019 r. będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania w 2020 r.?
Koszty materiałów zakupionych w roku rozpoczęcia działalności, które zostaną zużyte - wykorzystane przy wykonywaniu usług i przyniosą przychód w kolejnym roku podatkowym, będą kosztem uzyskania przychodu tego roku.
Odnosząc się do wydatków na zakup materiałów fryzjerskich, zwracamy uwagę, że materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a-c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544), podlegają zużyciu przy wykonywaniu usług. Niewątpliwie zatem tego rodzaju wydatki spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, także wówczas gdy zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności. W takim jednak przypadku, kosztów nie wpisuje się bezpośrednio do księgi w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", lecz wprowadza na stan firmy na podstawie spisu z natury (remanentu) sporządzanego na dzień rozpoczęcia działalności. Wartość takiego spisu wpisuje się do księgi pod pozycją pierwszą, przy czym wartości tej nie sumuje się z bieżącymi kosztami działalności ewidencjonowanymi w księdze w trakcie roku podatkowego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik rozliczając zakup materiałów fryzjerskich nabytych w 2019 r. przed rozpoczęciem działalności, postąpił prawidłowo, tzn. wprowadził je na stan firmy poprzez spis z natury. Jednocześnie wszystkie nabyte materiały objął końcowym spisem z natury, sporządzonym na ostatni dzień tego roku podatkowego, gdyż nie zużył ich w ramach podjętej działalności.
W opisanym przypadku wartość zakupionych, lecz niezużytych materiałów fryzjerskich, które zostały ujęte w początkowym (sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności) i końcowym (sporządzonym na 31 grudnia 2019 r.) spisie z natury, nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w 2019 r. Celem sporządzenia spisu z natury na pierwszy i ostatni dzień roku podatkowego, czy jak w analizowanym przypadku na dzień rozpoczęcia działalności w trakcie roku i na koniec danego roku podatkowego, jest bowiem ustalenie wartości towarów, których zakup nie przełożył się na przychody danego roku. W rezultacie przy ustalaniu rocznego dochodu z działalności gospodarczej wysokość dochodu koryguje się o wartość ustalonych różnic remanentowych, zgodnie z art. 24 ust. 2 updof i w sposób opisany w ust. 22 objaśnień do podatkowej księgi.
Ponieważ spis z natury sporządzony na koniec danego roku podatkowego jest spisem początkowym kolejnego roku podatkowego, zużycie materiałów nabytych w roku poprzednim przy wykonywaniu usług w roku kolejnym pozwala wartość tych materiałów rozliczyć w kosztach podatkowych, w roku w którym te usługi przyniosły przychód. W sytuacji podatnika oznacza to, że koszty zakupu materiałów fryzjerskich nabytych w 2019 r., które zużyje, wykonując usługi i osiągając przychody w 2020 r., będzie mógł uwzględnić w kosztach podatkowych 2020 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|