Opodatkowanie najmu nieruchomości przez nierezydenta
Osoba fizyczna mieszkająca na stałe w Niemczech posiada w Polsce nieruchomość, którą będzie wynajmowała w ramach prywatnego najmu. Czy wynajem nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą w Niemczech jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to jakim identyfikatorem powinna posługiwać się ta osoba, wypełniając zeznanie podatkowe?
Dochody ze stanowiącego odrębne źródło przychodów najmu nieruchomości położonej na terenie Polski są opodatkowane w Polsce. Wypełniając zeznanie podatkowe, podatnik musi wpisać NIP lub PESEL.
Obowiązek podatkowy
Osoby fizyczne, których miejscem zamieszkania są Niemcy, w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 2a updof).
Z kolei do dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski zalicza się m.in. dochody (przychody) z położonej na terytorium Polski nieruchomości (art. 3 ust. 2b pkt 4 updof). W efekcie dochody osiągane z najmu nieruchomości położonej w Polsce są opodatkowane w Polsce. Stosując tę regułę, należy jednak uwzględniać postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a updof).
W omawianym przypadku zastosowanie ma umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). Stosownie do art. 6 tej umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (tu: w Niemczech) z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim umawiającym się państwie (tu: w Polsce), może być opodatkowany w tym drugim państwie (tu: w Polsce).
Ponieważ polskie prawo przewiduje opodatkowanie tego rodzaju dochodu, więc postanowienie przyjęte w umowie powoduje, że cudzoziemiec wynajmując nieruchomość, będzie miał obowiązek opodatkować w Polsce uzyskany z tego tytułu dochód (przychód).
Identyfikator podatkowy
Podatnik ma obowiązek podać w zeznaniu podatkowym swój identyfikator podatkowy. Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej jest NIP albo numer PESEL. Stanowi tak art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170).
Numer PESEL to identyfikator podatkowy osób mających nadany ten numer, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT oraz nie są płatnikami podatków lub składek ZUS. Kryteria te muszą być spełnione łącznie. Numer PESEL można uzyskać z urzędu lub na wniosek. Kwestie te reguluje art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2019 r. poz. 1397 ze zm.). Numer PESEL nadawany jest z urzędu obywatelom polskim zamieszkującym na terytorium Polski, obywatelom polskim zamieszkującym poza granicami Polski w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości oraz cudzoziemcom mieszkającym w Polsce (podczas zameldowania). W innych przypadkach można go uzyskać na wniosek. Trzeba jednak wskazać podstawę prawną obligującą do posiadania numeru PESEL, np. wymóg jego podania istnieje w związku z zakładaniem profilu zaufanego (także przez obcokrajowców), co wynika z rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 10 września 2018 r. w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1760 ze zm.).
Jeżeli nie ma podstaw, aby cudzoziemcowi został nadany numer PESEL (z urzędu lub na wniosek), powinien on uzyskać NIP na potrzeby rozliczeń podatkowych w Polsce. Osoby nieprowadzące działalności składają w tym celu zgłoszenie identyfikacyjne na formularzu NIP-7.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|