Koszty uzyskania przychodów
W ramach prywatnego najmu koszty uzyskania przychodów rozliczają wyłącznie podatnicy, którzy jako formę opodatkowania uzyskiwanych z tego tytułu dochodów wybrali skalę podatkową.
Koszty uzyskania przychodów ustalają oni na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 updof. Do kosztów tych zalicza się zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Przykładowo, do kosztów podatkowych, o które wynajmujący może pomniejszyć przychód z prywatnego najmu zalicza się:
- koszty obsługi prawnej oraz związane z poszukiwaniem najemców,
- składki na ubezpieczenie przedmiotu najmu,
- odsetki od kredytu na zakup przedmiotu najmu,
- wydatki na remont przedmiotu oddanego w najem,
- koszty dojazdu do miejsca położenia przedmiotu najmu,
- odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej przedmiotu najmu.
Wspomniane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów wynajmującego, pod warunkiem, że z umowy najmu wynika, że to on zobowiązany jest do ich ponoszenia. Jeżeli wydatki te ponosi najemca, wówczas wynajmujący nie może ich zaliczyć do kosztów.
Jeżeli w okresie, w którym przedmiot najmu nie jest wynajmowany, np. w trakcie poszukiwania kolejnego najemcy, wynajmujący cały czas ponosi stałe koszty utrzymania przedmiotu najmu, to stanowią one koszty uzyskania przychodów jako poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Rozliczając prywatny najem na zasadach określonych w ustawie o PIT, należy pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, iż dany koszt podatkowy został faktycznie poniesiony oraz pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami osiąganymi z tego źródła przychodów. Związek taki nie zachodzi, gdy poniesione koszty służą zaspokojeniu prywatnych potrzeb podatnika, na co zwrócił uwagę Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z: 22 listopada 2019 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.445.2019.1.MT i 9 października 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.474.2018.1.EC. W każdej z nich podatnik chciał uzyskać potwierdzenie, że jeżeli odda w najem mieszkanie, w którym zamieszkuje wraz z rodziną, to jako koszty uzyskania przychodów z najmu będzie mógł rozliczać wydatki, które poniesie na opłacenie czynszu za wynajem innego mieszkania na potrzeby własne i swojej rodziny. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, stwierdzając, że wydatki te nie będą ponoszone celu uzyskania przychodów z najmu, lecz na cele osobiste związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych rodziny. W pierwszej z tych interpretacji organ podatkowy zauważył, że: "(...) ponoszone wydatki mają wyłącznie charakter wydatków osobistych, służących zaspokojeniu osobistych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni i jej córki. Nie można zatem przyjąć, iż sam fakt wynajęcia własnego mieszkania pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu wydatków, w istocie poniesionych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Wprawdzie rzeczywiście zamieszkiwanie w innym miejscu pozwoliło na uzyskiwanie przychodów z najmu własnego mieszkania, jednakże fakt ten w żadnym stopniu nie ma wpływu na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z najmu wydatków związanych z wynajmowaniem innego mieszkania.
Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wynajęciem mieszkania dla Wnioskodawczyni i jej córki, a uzyskaniem przychodu z wynajmu własnego mieszkania. Wydatki na wynajem mieszkania nie są związane ze źródłem przychodu, nie mają wpływu na wzrost lub zachowanie wartości czynszowej wynajmowanego mieszkania".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|