Konsekwencje ustalania różnic kursowych metodą rachunkową
W sytuacji gdy różnice kursowe dotyczą przychodów, które są wyłączone z przychodów podlegających opodatkowaniu lub są zwolnione z opodatkowania oraz wydatków, które nie są uznawane za koszt uzyskania przychodów, to różnice kursowe dotyczące tych przychodów lub wydatków, ustalone zgodnie z przepisami o rachunkowości, stanowią odpowiednio koszt lub przychód podatkowy. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 maja 2019 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.140.2019.1.AS.
Spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej w ramach dokonywanych transakcji osiąga przychody wyłączone z przychodów podatkowych lub zwolnione z opodatkowania oraz ponosi wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Z tytułu tych transakcji powstają różnice kursowe, które są ustalane metodą rachunkową.
Do organu podatkowego spółka zwróciła się z pytaniem, czy wspomniane różnice kursowe powinny być rozpoznawane dla celów podatkowych. Jej zdaniem, skoro dokonała wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, to na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 updop ma obowiązek zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów wszystkie różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości, bez dodatkowej weryfikacji tych różnic kursowych w oparciu o inne przepisy ustawy o CIT. Przepisy o rachunkowości regulujące ustalanie różnic kursowych nie różnicują bowiem trybu ustalania tych różnic w zależności od tego, czy dany przychód lub wydatek ma charakter podatkowy czy niepodatkowy. Także przepisy art. 9b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 updop nie różnicują traktowania różnic kursowych ustalonych w oparciu o przepisy o rachunkowości w zależności od podatkowej kwalifikacji przychodu lub wydatku. Przepis art. 9b ust. 2 updop mówi bowiem wyłącznie o automatycznym zaliczaniu do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujętych w księgach rachunkowych różnic kursowych. W konsekwencji spółka stoi na stanowisku, że w sytuacji gdy różnice kursowe dotyczą przychodów, które podlegają wyłączeniu z przychodów podlegających opodatkowaniu lub są zwolnione z opodatkowania oraz wydatków, które nie są uznawane za koszt uzyskania przychodów, to różnice kursowe dotyczące tych przychodów lub wydatków, ustalone zgodnie z przepisami o rachunkowości, będą stanowiły odpowiednio koszt lub przychód podatkowy.
Organ podatkowy uznając stanowisko spółki za prawidłowe, odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|