Płatność w walucie obcej za fakturę wystawioną w złotych
Jeżeli w kontrakcie wartość transakcji zostanie ustalona w polskich złotych, dokumentować ją będzie faktura wyrażona w polskich złotych, natomiast płatność zostanie dokonana w walucie obcej, to różnice kursowe transakcyjne nie powstaną. Wystąpią natomiast różnice kursowe na rachunku walutowym. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.122.2019.2.BSA.
Spółka sprzedaje hurtowo metal i rudy metali w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz transakcji z państwami trzecimi. W kontrakcie wartość transakcji zostanie ustalona w polskich złotych, dokumentować ją będzie faktura wyrażona w polskich złotych, natomiast płatność zostanie dokonana w walucie obcej na rachunek walutowy spółki. W kontrakcie zostanie również określony kurs waluty w stosunku do złotego. Do organu podatkowego spółka zwróciła się z pytaniem czy w tej sytuacji powstaną różnice kursowe. Jej zdaniem, różnice kursowe nie powstaną z tytułu transakcji, wystąpią natomiast na rachunku walutowym.
Organ podatkowy przyznał rację spółce. Zaznaczył przy tym, że z podatkowymi różnicami kursowymi mamy do czynienia tylko wtedy, gdy równocześnie spełnione są następujące przesłanki:
- należność (przychód) lub zobowiązanie (koszt uzyskania przychodów) są wyrażone w walucie obcej;
- uregulowanie (realizacja) zobowiązania lub otrzymanie należności następuje również w walucie obcej;
- między dniem powstania zobowiązania i należności a dniem spłaty tego zobowiązania lub otrzymania należności wystąpiła różnica w kursie waluty.
Odnosząc się do powstania różnic kursowych transakcyjnych, organ podatkowy wskazał, że różnice te powstają wyłącznie w przypadkach wymienionych w art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2 updop i mają zastosowanie do przychodów należnych i otrzymanych w walutach obcych oraz kosztów poniesionych i zapłaconych w walutach obcych. Zatem w sytuacji gdy w kontrakcie wartość transakcji będzie ustalona w polskich złotych, udokumentowana fakturą także wyrażoną w polskich złotych, ale płatność zostanie dokonana w walucie obcej na rachunek walutowy, to dla takiej transakcji nie powstaną podatkowe różnice kursowe. Transakcja zostanie bowiem zawarta w walucie polskiej a nie w walucie obcej.
Natomiast w odniesieniu do różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3 pkt 3 updop, organ podatkowy wskazał, że sens ekonomiczny tych różnic polega na odzwierciedleniu rzeczywistych przysporzeń i strat podatnika z tytułu obrotu własnymi środkami i wartościami pieniężnymi w walucie obcej. Różnic takich nie ustala się na okoliczność otrzymania lub nabycia środków i wartości pieniężnych. Są one ustalane na okoliczność wypływu środków i wartości pieniężnych w sensie wyzbycia się ich dla podmiotu trzeciego. Zatem każda wypłata środków pieniężnych w walucie obcej podmiotowi trzeciemu skutkuje powstaniem różnic kursowych.
Reasumując, różnice kursowe transakcyjne nie powstaną. Wystąpią natomiast różnice kursowe na rachunku walutowym, gdy dojdzie do wypływu waluty z rachunku walutowego, a kurs waluty na moment wpływu i wypływu będzie różny.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|