Pożyczka w walucie obcej zaciągnięta na wypłatę dywidendy
Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę w walucie obcej, którą przeznaczyła na wypłatę dywidendy. Jej kwota zostanie pożyczkodawcy zwrócona w walucie, w jakiej została udzielona. Spółka ustala różnice kursowe dla celów podatku dochodowego tzw. metodą podatkową. Czy różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty tej pożyczki powinny zwiększyć odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe lub koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe?
Różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty pożyczki powinny być uwzględnione w rachunku podatkowym. Tak więc dodatnie różnice kursowe powinny zwiększyć przychody, a różnice kursowe ujemne - koszty uzyskania przychodów.
W sytuacji gdy podatnik stosuje metodę podatkową rozliczania różnic kursowych, przy spłacie pożyczki zaciągniętej w walucie obcej kieruje się art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 updop. Na mocy tych przepisów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Ujemne różnice kursowe powstają natomiast przy odwrotnej relacji kursów.
Z przepisów tych wynika, że aby powstały podatkowe różnice kursowe, konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- pożyczkę otrzymano w walucie obcej,
- spłata pożyczki jest zrealizowana w walucie obcej,
- powstaną różnice pomiędzy przeliczoną na polską walutę wartością pożyczki w dniu jej otrzymania oraz w dniu jej uregulowania.
Jeśli któryś z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, to nie powstaną podatkowe różnice kursowe. Ustawodawca nie uzależnił przy tym możliwości uwzględnienia powstałych różnic kursowych w kosztach bądź przychodach podatkowych od dopuszczalności zaliczenia wydatków pokrytych pożyczką do kosztów uzyskania przychodów. Z tego względu nawet jeśli pożyczka przeznaczona jest na sfinansowanie wypłaty dywidendy, to powstałe przy jej spłacie różnice kursowe można zaliczyć odpowiednio do przychodów podatkowych bądź kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.827.2016.1.AK.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|