Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
W praktyce rachunek walutowy przede wszystkim służy do otrzymywania należności i regulowania zobowiązań w walucie obcej. Przy takich operacjach zazwyczaj kurs waluty w dniu zapłaty lub innej formy wypływu z rachunku walutowego będzie różnił się od kursu z dnia wpływu waluty na rachunek.
Aby ustalić różnicę kursową od własnych środków pieniężnych, trzeba porównać wycenę środków pieniężnych w dniu ich wpływu i w dniu wypływu.
Stosownie do art. 24c ust. 2 pkt 3 updof i art. 15a ust. 2 pkt 3 updop, dodatnie różnice kursowe powstają, jeśli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Natomiast w myśl art. 24c ust. 3 pkt 3 updof i art. 15a ust. 3 pkt 3 updop, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Tak więc realizacja przychodów/kosztów z tytułu dodatnich/ujemnych różnic kursowych od własnych środków pieniężnych może nastąpić w wyniku np. sprzedaży waluty zgromadzonej na rachunku walutowym, zapłaty walutą za zobowiązania, przekazania waluty w darowiźnie. Z kolei samo przechowywanie przez podatnika walut obcych i zmiana ich kursu nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych.
Ustalając różnice kursowe od środków własnych, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego kursu, który jest określony w art. 24c ust. 4 updof i art. 15a ust. 4 updop. Z przepisów tych wynika, że w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz zapłaty zobowiązań należy uwzględnić kurs faktycznie zastosowany. Jednak gdy do zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Przykład
Przedsiębiorca zakupił towar za granicą. Z faktury wystawionej przez zagranicznego kontrahenta wynika, że wartość towaru wynosi 12.000 euro. W celu zapłaty zobowiązania podatnik 1 sierpnia 2019 r. przelał środki z rachunku złotowego na rachunek walutowy. Bank przeliczył złote na euro po kursie 4,3210 zł/euro. Po tej operacji na koncie walutowym przedsiębiorca posiadał 20.000 euro. 5 sierpnia 2019 r. przedsiębiorca dokonał zapłaty za towar w kwocie 12.000 euro i ustalił różnice kursowe na rachunku walutowym. Do wyceny rozchodu waluty z własnego rachunku walutowego zastosował kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania zapłaty zobowiązania (tj. 2 sierpnia 2019 r.), który wynosił 4,3004 zł/euro. Wartość waluty, która wpłynęła na konto walutowe przeliczona na złote (12.000 euro x 4,3210 zł/euro = 51.852 zł), była wyższa od wartości tych środków pieniężnych w złotych w dniu ich wypływu z rachunku walutowego (12.000 euro x 4,3004 zł/euro = 51.604,80 zł). Powstała więc ujemna różnica kursowa w kwocie 247,20 zł, która zwiększyła koszty uzyskania przychodów. |
Przy wycenie wypływających z rachunku walutowego środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, podatnik wyznacza kolejność, według jednej z metod stosowanych w rachunkowości, której nie może zmieniać w trakcie roku podatkowego (art. 24c ust. 8 updof i art. 15a ust. 8 updop). Do metod tych zalicza się metody: FIFO ("pierwsze przyszło - pierwsze wyszło"), LIFO ("ostatnie przyszło - pierwsze wyszło") oraz kursów średnioważonych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|