Brak faktury dokumentującej nabycie usługi budowlanej podlegającej rozliczeniu w systemie odwrotnego obciążenia
Nabyłem od podwykonawcy usługę budowlaną objętą odwrotnym obciążeniem. Świadczący usługę zwleka z wystawieniem faktury dokumentującej powyższą czynność. Czy w takiej sytuacji powinienem wykazać VAT należny w okresie rozliczeniowym, w którym upłynie 30. dzień od dnia wykonania usługi? Czy w związku z brakiem faktury utraciłem prawo do odliczenia podatku naliczonego?
W przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz podatnika obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, czyli z chwilą wystawienia faktury. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury. Jednocześnie, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Z opisu sprawy nie wynika, aby przed wykonaniem usługi dokonana została zapłata całości lub części należności z tego tytułu. Zatem odnosząc wskazane regulacje do przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, że nabywca powinien wykazać VAT należny w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym upłynie 30. dzień od dnia wykonania usługi, bowiem wtedy mija termin wystawienia faktury.
Natomiast w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zastosowanie będzie miała zasada wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Stosownie do wskazanego przepisu prawo do odliczenia przysługuje w takim zakresie, w jakim nabywane towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi w tym przypadku kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy).
W omawianej sytuacji ma zastosowanie zasada szczególna wynikająca z art. 86 ust. 10 i 10b pkt 3 ustawy o VAT. Z prawa do odliczenia można skorzystać w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek. Powinno to nastąpić nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.
Jeżeli podatnik uwzględni kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż wskazany wyżej, to może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.
Odpowiadając na zadane pytanie, stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku brak faktury pozostaje bez znaczenia. Przepis art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, w myśl którego prawo do odliczenia powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę nie ma w tej sytuacji zastosowania. Z perspektywy nabywcy istotne jest bowiem wykazanie podatku należnego z tytułu przedmiotowego nabycia w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Moment realizacji tego warunku wpływa z kolei na okres, w którym podatnik będzie mógł dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Reasumując, jeśli podwykonawca nie wystawi faktury w określonym przepisami terminie, to nabywca powinien wykazać VAT należny w miesiącu, w którym upłynie 30. dzień od dnia wykonania usługi budowlanej. Brak faktury nie skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|