Towary elektroniczne sprzedawane w zestawach
Towary z kategorii tzw. elektroniki w obrocie gospodarczym dość powszechnie sprzedawane są w formie zestawów. W związku z tym podatnicy mogą mieć problemy z odpowiednim ich sklasyfikowaniem i w konsekwencji opodatkowaniem podatkiem VAT.
Aby ułatwić podatnikom rozliczanie tych transakcji Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej pt. "Zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT obowiązujące od 1 lipca 2015 r." podkreśliło, iż w przypadku towarów sprzedawanych w formie zestawów, należy stosować reguły Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, która powiązana jest z Nomenklaturą Scaloną (CN) oraz szczegółowe zasady klasyfikowania towarów pakowanych w zestawy, wyznaczone rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2013 r. (Dz. Urz. UE C 105/1) wprowadzającym "Wytyczne dotyczące klasyfikacji w Nomenklaturze scalonej towarów pakowanych w zestawy do sprzedaży detalicznej".
Ministerstwo Finansów wskazało przykłady produktów handlowych sprzedawanych jako "zestaw", w skład którego wchodzą towary objęte od 1 lipca 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia (przy przekroczeniu limitu kwotowego wynoszącego 20.000 zł). Są to:
- komputer przenośny z modemem lub routerem,
- komputer przenośny z myszką,
- komputer przenośny z myszką, klawiaturą i etui,
- telefon komórkowy ze słuchawkami i ładowarką,
- komputer przenośny z zainstalowanym dodatkowym oprogramowaniem,
- konsola do gier z zainstalowaną grą,
- sprzęt elektroniczny (konsole do gier, telefony komórkowe lub komputery przenośne) wraz z tzw. gadżetami reklamowymi w postaci broszury o charakterze reklamowym lub informacyjnym.
Podkreślono ponadto, że: "(…) Jeśli do ww. zestawu dołożony zostanie gadżet reklamowy o większej wartości, np. pendrive, produkt taki nie będzie mógł być uznany w świetle regulacji związanych z klasyfikacjami statystycznymi za zestaw zawierający drobne/nieistotne artykuły, każdy z tych towarów powinien być zatem sklasyfikowany oddzielnie. (…)"
W broszurze wskazano także przykłady pakowanych razem do sprzedaży detalicznej towarów, które nie mogą być uznane za zestaw. Są to:
- telefon komórkowy z zegarkiem typu smartwatch - gdzie dostawa telefonu przy przekroczeniu limitu kwotowego opodatkowana jest na zasadzie odwrotnego obciążenia, natomiast dostawa zegarka - według zasad ogólnych,
- telefon komórkowy z opaską typu smartband - przy określonym limicie kwotowym dostawa telefonu opodatkowana jest na zasadzie odwrotnego obciążenia, natomiast dostawę opaski opodatkować należy na zasadach ogólnych,
- telefon komórkowy z akcesoriami (etui, uchwyt do samochodu, ładowarka do samochodu), gdzie akcesoria opodatkowane są na zasadach ogólnych,
- konsola do gier sprzedawana łącznie z grą, która nie jest zainstalowana (grą w postaci zdrapki lub płyty Blu-Ray) - dostawa gry opodatkowana jest na zasadach ogólnych.
Ponieważ w obrocie handlowym występować mogą różnego rodzaju zestawy, składające się z różnych elementów, podatnicy powinni każdy taki zestaw sklasyfikować indywidualnie. Ministerstwo Finansów podkreśliło, iż: "(…) W przypadku wątpliwości co do sposobu zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU konkretnego produktu, o stosowną opinię w tej sprawie można wystąpić do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. (…)"
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|