Zasady opodatkowania umów cywilnoprawnych
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą zawierać także umowy cywilnoprawne z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W praktyce są to najczęściej umowy zlecenia i umowy o dzieło. Związane z nimi obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego uzależnione są od wielu czynników.
Przychód zleceniobiorcy
Do przychodów osób będących wykonawcami umów cywilnoprawnych, w myśl ustawy o pdof, zalicza się otrzymane przez nie lub postawione im do dyspozycji przez zleceniodawcę w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych przez nich świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychody te, jeżeli są uzyskiwane od przedsiębiorcy, kwalifikuje się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Przychody osiągane na podstawie wskazanych umów mogą być opodatkowane na dwa sposoby: według skali podatkowej lub ryczałtem. Opodatkowaniu według skali podatkowej podlega, bez względu na wysokość wynagrodzenia określonego w umowie, przychód z umowy zawartej z osobą, która jednocześnie jest pracownikiem przedsiębiorcy będącego płatnikiem. W sytuacji gdy wykonawca umowy jest osobą niebędącą pracownikiem płatnika, należność z niej wynikającą należy opodatkować według skali tylko w przypadku, gdy kwota należności określona w umowie przekracza 200 zł. Jeżeli jej nie przekracza należy zastosować opodatkowanie ryczałtem.
Kalkulatory płac dotyczące umów zlecenia i o dzieło dostępne są w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Ustalenie zaliczki na podatek
Przy umowach cywilnoprawnych, od których pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy, podmiot wypłacający (stawiający do dyspozycji) należności z tego tytułu, od łącznego przychodu uzyskanego przez zleceniobiorcę w danym miesiącu, czyli od sumy wynagrodzenia z tytułu ich wykonania i dodatkowych otrzymanych przez wykonawcę świadczeń podlegających opodatkowaniu, zobowiązany jest obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Ustalając ją pomniejsza przychód o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy o pdof i potrącone przez siebie w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (o ile występuje obowiązek ich poboru). Zaliczkę na podatek oblicza zasadniczo według stawki 18% i zmniejsza ją o kwotę pobranej składki zdrowotnej, która nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru. Tak obliczoną zaliczkę płatnik przekazuje na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano (art. 41 i 42 ustawy o pdof).
Pobór zryczałtowanego podatku
Sposób opodatkowania umów cywilnoprawnych ryczałtem określa art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o pdof. Stosownie do tego przepisu opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody m.in. z umów zlecenia lub o dzieło zawartych z osobami niebędącymi pracownikami płatnika, o ile określona w umowie kwota należności nie przekracza 200 zł. Płatnik pobierze podatek w wysokości 18% przychodu bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu oraz składki ZUS. Podatku obliczonego w formie ryczałtu nie pomniejsza się o kwotę składki zdrowotnej. Pobrany ryczałt płatnik przekazuje w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Dla zastosowania do omawianych umów opodatkowania ryczałtem, konieczne jest określenie w umowie konkretnej kwoty należności. W sytuacji gdy umowa określa jedynie sposób jej wyliczenia, płatnik nie może zastosować zryczałtowanego sposobu opodatkowania. Płatnik powinien wówczas bez względu na wysokość należności wynikających ze wskazanych umów pobrać zaliczkę na podatek na podstawie art. 41 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|