Sposób opodatkowania zasiłku chorobowego zleceniobiorcy
Jestem przedsiębiorcą. Zleceniobiorca będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, z którym zawarłem umowę zlecenia, dostarczył mi zwolnienie lekarskie. Na tę okoliczność wypłacę mu zasiłek chorobowy. Czy od wypłaconego zasiłku mam obowiązek pobrać zaliczkę na podatek, tak jak od wynagrodzenia z umowy zlecenia, którego wartość przekracza 200 zł?
Przedsiębiorca nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego.
Dokonując wypłaty zasiłku chorobowego na rzecz zleceniobiorcy, zleceniodawca musi przede wszystkim uwzględnić to, że zasiłki chorobowe i wynagrodzenia uzyskane na podstawie umowy zlecenia ustawa o pdof zalicza do dwóch różnych źródeł przychodów.
Jak stanowi art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o ile zleceniobiorca nie osiąga ich w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Z kolei zasiłki chorobowe są przychodami z innych źródeł. Według art. 20 ust. 1 ustawy o pdof za przychody z innych źródeł uważa się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, a do tych zalicza się m.in. wypłacone zasiłki chorobowe.
Co do zasady, rolę płatnika zleceniodawca pełni w stosunku do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ zasiłek chorobowy jest zaliczany do przychodów z innych źródeł, zleceniodawca nie pełni z tytułu wypłaty takiego świadczenia roli płatnika i nie pobiera zaliczki na podatek. Na mocy art. 42a ustawy o pdof jest jednak zobowiązany do sporządzenia po zakończeniu roku podatkowego informacji PIT-8C, w której wykaże wartość wypłaconego zasiłku. Informację tę jest zobowiązany przekazać zleceniobiorcy w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Natomiast urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania zleceniobiorcy ma obowiązek przekazać:
- do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest drogą elektroniczną,
- do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest w formie dokumentu pisemnego.
W efekcie kwotę zasiłku chorobowego zleceniobiorca rozliczy w swoim zeznaniu wraz z pozostałymi przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|