Zmiany dla spółek wprowadzane Konstytucją Biznesu
W dniu 1 marca 2018 r. (z wyjątkami) mają wejść w życie przepisy ustaw określanych jako Konstytucja Biznesu, w tym m.in.: Prawo przedsiębiorców (druk sejmowy nr 2051) i Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (druk sejmowy nr 2055). O Konstytucji Biznesu szerzej piszemy w rozdz. IX pkt 1 tej publikacji.
Zgodnie z art. 3 drugiego z wymienionych projektów ustawy, nowe brzmienie mają otrzymać art. 1091 § 1, art. 1097 § 2 oraz art. 1098 § 1 K.c. Wszystkie te zmiany związane są z tym, że przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG mają uzyskać możliwość udzielania prokury. Ma to się stać z dniem 1 marca 2018 r. Zakres umocowania prokurenta czy opisane rodzaje prokury mają pozostać bez zmian. Zatem zasady udzielania prokury przez spółki handlowe nie ulegną modyfikacjom.
W świetle projektowanego art. 1091 § 1 K.c., prokura ma być pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Indywidualny przedsiębiorca udzielenie i wygaśnięcie prokury ma zgłaszać do CEIDG. Zaś jego wykreślenie z tej ewidencji będzie jednym z powodów wygaśnięcia prokury.
Prawo przedsiębiorców przewiduje też m.in. zmiany w przepisach dotyczące uelastycznienia zasad zawieszania wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. W tym miejscu można jedynie zaznaczyć, że o ile dalej podstawowym warunkiem korzystania z możliwości zawieszenia będzie to, aby przedsiębiorca nie zatrudniał pracowników, to możliwość ta dotyczyć ma także przedsiębiorców zatrudniających wyłącznie pracowników przebywających np. na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Nowe regulacje przewidują też możliwość bezterminowego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, ale tylko dla indywidualnych przedsiębiorców z CEIDG. Natomiast projektowany art. 23 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców przewiduje, że przedsiębiorca wpisany do KRS może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy (tj. tak jak obecnie). Ewentualnie minimalny okres zawieszenia może stanowić liczba dni lutego przypadająca w danym roku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|