Planowane zmiany w PIT/CIT
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (projekt z dnia 27 września 2017 r.).
Projekt ten przewiduje wprowadzenie zmian, których głównych celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenie regulacji i procedur ma na celu odciążenie przedsiębiorstw i ich pracowników od wykonywania niektórych zbędnych formalności administracyjnych, a w efekcie zwiększenie skuteczności gospodarowania posiadanymi zasobami i koncentrację na podstawowej działalności przedsiębiorcy. Przewiduje się, że wpłynie to na wzmocnienie konkurencyjności i efektywności gospodarki oraz na wzrost PKB.
Na gruncie ustawy o PDOP i PDOF, nowelizacja miałaby objąć m.in.:
- podwyższenie progu przychodów uprawniających do uzyskania statusu małego podatnika (z 1.200.000 euro do 2.000.000 euro),
- wprowadzenie możliwości jednorazowego obniżenia dochodu o kwotę straty w kolejnym roku podatkowym w wysokości nieprzekraczającej 5.000.000 zł (nadwyżka byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach),
- likwidację obowiązku odrębnego zawiadomienia np. o zmianie roku podatkowego (u podatników CIT), o wyborze przez podatnika rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych, o wyborze sposobu ustalania daty powstania przychodu w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, o wyborze sposobu wpłacania zaliczek, o zawieszeniu działalności,
- wprowadzenie możliwości zmniejszenia przez wierzyciela podstawy opodatkowania o wartość wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana lub zbyta w terminie 120 dni od dnia upływu terminu płatności,
- wprowadzenie konieczności zwiększenia przez dłużnika podstawy opodatkowania o wartość zobowiązania, jeśli zobowiązanie to nie zostało uregulowane w ww. terminie 120 dni,
- zwolnienie od podatku dochodowego otrzymanych od ubezpieczyciela odszkodowań za szkodę w środku trwałym (z wyłączeniem samochodu osobowego), przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku.
Niektóre z przewidywanych zmian miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., a niektóre - z dniem 1 stycznia 2019 r. Drugi z tych terminów ma dotyczyć np. podwyższenia progu przychodów uprawniających do uzyskania statusu małego podatnika, odliczania straty podatkowej, czy zwolnienia od podatku otrzymanych odszkodowań.
Na dzień oddania niniejszego dodatku do druku trwają prace legislacyjne nad tym projektem. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 września 2017 r. Projekt ten reguluje zasady prowadzenia wykazu podatników VAT czynnych oraz skutki, jakie ma to wywołać w innych ustawach, w tym m.in. w ustawach o podatku dochodowym.
Obecnie (na podstawie art. 15d ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22p ustawy o PDOF) podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca jednorazowej wartości transakcji przekraczającej limit 15.000 zł, została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca ww. transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy, w miesiącu, w którym została dokonana płatność (bez pośrednictwa rachunku płatniczego) zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody.
Zgodnie z projektem ww. ustawy nowelizującej, do kosztów uzyskania przychodów nie będzie się zaliczało (lub trzeba będzie z tych kosztów wyłączyć) kosztu w tej części, w jakiej płatność - w przypadku transakcji z podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny - została dokonana na rachunek inny niż zawarty w wykazie podatników VAT czynnych.
Powyższe regulacje miałyby zastosowanie do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów po wejściu w życie nowelizacji.
Ustawa zmieniająca ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Podkreślamy, że projekt omawianej wyżej ustawy zmieniającej na dzień oddania niniejszego dodatku do druku jest na etapie opiniowania i nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt ww. zmian.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|