Opłaty i należności za korzystanie z praw autorskich i licencji
Od 1 stycznia 2018 r. wyłączono z kosztów uzyskania przychodów - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 73 ustawy o PDOP - wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 (tj. m.in. z autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, licencji, itd.), nabytych lub wytworzonych przez podatnika lub spółkę niebędącą osobą prawną, której jest wspólnikiem, a następnie zbytych - w części przekraczającej przychód uzyskany przez podatnika z ich zbycia.
Wyłączono z kosztów uzyskania przychodów również odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w ww. art. 16b ust. 1 pkt 4-7, jeżeli uprzednio te prawa lub wartości były przez podatnika lub spółkę niebędącą osobą prawną, której jest wspólnikiem, nabyte lub wytworzone, a następnie zbyte - w części przekraczającej przychód uzyskany przez podatnika z ich uprzedniego zbycia. Tak wynika z "nowego" art. 16 ust. 1 pkt 64a ustawy o PDOP.
W uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej zapisano, że:
"(...) zmiany zawarte w ust. 1 pkt 64a i 73 (artykułu 16 ustawy o PDOP - przyp. red.) mają na celu ograniczenie wysokości zaliczanych przez podatników do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od niektórych wartości niematerialnych i prawnych oraz wydatków z tytułu korzystania z opłat i należności licencyjnych, w sytuacji gdy uprzednio te wartości niematerialne i prawne lub prawa były własnością podatnika, a następnie zostały przez niego zbyte - do wysokości przychodu uzyskanego z ich zbycia przez podatnika dokonanego przed ich powrotnym nabyciem/licencjonowaniem (...)."
Analogiczne zapisy wprowadzono do ustawy o PDOF - "nowy" art. 23 ust. 1 pkt 45c i pkt 64.
Powyższe regulacje (zarówno na gruncie ustawy o PDOP, jak i PDOF) stosuje się z uwzględnieniem kwot zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej z dnia 27 października 2017 r. (Dz. U. poz. 2175). Tak wynika z art. 10 tej ustawy. W uzasadnieniu do jej projektu, odnoszącego się do ww. przepisu, zapisano, że:
"(...) Jego celem jest wyeliminowanie możliwości uzyskania nadmiernej - w stosunku do normy wynikającej z ww. przepisów - korzyści przez podatników stosujących schemat optymalizacyjny, któremu te przepisy mają przeciwdziałać. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|