Przychody i koszty z realizacji praw z papierów wartościowych
Zgodnie z dodanym ust. 4 do art. 10 ustawy o PDOF (ustawą nowelizującą z dnia 27 października 2017 r.), przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (inne zbywalne prawa majątkowe i prawa pochodne), lub z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane. Nie będą już zatem przychody z ww. tytułów kwalifikowane do kapitałów pieniężnych.
Jak podano w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej: "(...) zmiana zawarta w art. 10 ust. 4 ustawy o PIT wyłącza ze źródła przychodów "kapitały pieniężne" przychody uzyskane z realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych rozliczanych pieniężnie lub innych praw pochodnych, które to instrumenty lub prawa zostały otrzymane jako nieodpłatne świadczenie lub świadczenie w naturze. W takim przypadku, z wyjątkiem realizacji tych praw w ramach programów pracowniczych, przychód z realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych oraz innych praw pochodnych będzie kwalifikowany do tego źródła, w ramach którego powstał przychód z tytułu otrzymania pochodnych instrumentów finansowych lub praw pochodnych, jako nieodpłatne świadczenie lub świadczenie w naturze. (...)"
Jednocześnie w art. 22 ustawy o PDOF dodano nowy ust. 1dc, zgodnie z którym w przypadku realizacji praw z ww. papierów wartościowych uzyskanych w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, w związku z którymi został określony przychód, wartość tego przychodu powiększa koszty uzyskania przychodu ze źródła, do którego, zgodnie z art. 10 ust. 4, został zaliczony ten przychód.
W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej wyjaśniono, że zmiana ta ma na celu "(...) uniknięcie podwójnego opodatkowania. W przypadku, gdy podatnik otrzyma świadczenie rzeczowe lub nieodpłatne świadczenie w postaci pochodnych instrumentów finansowych lub innych praw pochodnych, które będzie dla niego stanowiło przychód do opodatkowania, a następnie w wyniku realizacji praw ponownie uzyska kolejny przychód, wówczas ten nieodpłatny przychód lub świadczenie rzeczowe nie stanowi kosztu podatkowego przy obliczaniu dochodu z realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych lub praw pochodnych. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|