Rozliczenie opłaty
Pobrana opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa i będzie wnoszona do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska. Zatem przedsiębiorcy pierwszej wpłaty z tego tytułu będą zobowiązani dokonać dopiero w przyszłym roku. Z uwagi na termin przekazywania opłaty recyklingowej (nastąpi to po raz pierwszy do 15 marca 2019 r.), w chwili obecnej rachunek nie został jeszcze utworzony.
Opłata recyklingowa wnoszona przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego będzie opierała się na dokonanym przez nich samoobliczeniu. Zarówno paragon, jak i faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o ich liczbie. W oparciu o ilość toreb wyszczególnionych w tych dokumentach można będzie ustalić kwotę opłaty recyklingowej, przemnażając liczbę toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę torby. Ustawodawca nie przewidział konieczności składania w tym zakresie jakichkolwiek sprawozdań.
W sprawach dotyczących opłaty recyklingowej zastosowanie mają przepisy działu III Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Oznacza to, że w razie zaistnienia sytuacji nieuiszczenia w terminie opłaty powstanie zaległość, od której trzeba będzie naliczyć odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej.
UWAGA! Na temat opłaty recyklingowej w świetle ujmowania jej w kosztach i przychodach podatkowych piszemy w rodz. II ppkt 3.11. tego dodatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|