Opłata recyklingowa a VAT
Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości czy opłata powinna być wliczona do podstawy opodatkowania oraz czy podlega ona ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiało Ministerstwo Finansów w opublikowanym w dniu 22 grudnia 2017 r. komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej: www.mf.gov.pl.
Podstawa opodatkowania
W komunikacie z dnia 22 grudnia 2017 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że opłata recyklingowa wliczana jest do podstawy opodatkowania.
Wskazać należy, że podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Stanowi o tym art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Jak stanowi art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku VAT,
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Według Ministerstwa Finansów opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23% (przy założeniu, że dostawy dokonywać będzie podatnik VAT czynny).
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego za torbę foliową będzie musiał doliczyć nie tylko 20 groszy tytułem opłaty recyklingowej, ale także dodatkowo 5 groszy podatku VAT.
Stanowisko MF jest kontrowersyjne, niemniej jednak jeśli podatnik nie opodatkuje VAT dostawy torby, to musi się liczyć z tym, że zostanie to zakwestionowane.
Ewidencja w kasie fiskalnej
Ustawodawca na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nałożył obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stanowi o tym art. 111 ustawy o VAT.
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą wydawać nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny.
Pamiętać przy tym należy, że obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej dotyczy czynności sprzedaży i jest nierozerwalnie związany z powstaniem obowiązku podatkowego, który w myśl podstawowej zasady określonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (poza szczególnymi momentami powstania obowiązku, które tutaj pomijamy).
Inaczej rzecz ujmując sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli zasadniczo w momencie dokonania ich dostawy.
Powyższy obowiązek dotyczy także sprzedaży toreb na zakupy z tworzywa sztucznego dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Według Ministerstwa Finansów na paragonie fiskalnym umieszczana ma być kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury). Nie ma natomiast konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|