Rejestr Należności Publicznoprawnych ruszy 1 lipca 2018 r.
Rejestr Należności Publicznoprawnych (RNP) miał ruszyć 1 stycznia 2018 r. Termin ten został przesunięty na 1 lipca 2018 r.
RNP ma zawierać informacje o należnościach pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej, dla których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych i jednostki samorządu terytorialnego, m.in. o podatkach, cłach, grzywnach nałożonych mandatem karnym za wykroczenia skarbowe. Wprowadzono jednak limit kwotowy. Dany dłużnik (osoba lub podmiot) zostanie wpisany do rejestru, jeżeli łączna kwota jego zadłużenia (wraz odsetkami za zwłokę) wyniesie nie mniej niż 5.000 zł. Nie będą ujawniane sporne długi. W RNP nie znajdą się dane o należnościach publicznoprawnych stwierdzonych w ostatecznej decyzji, postanowieniu lub innym orzeczeniu, jeżeli zostanie wniesiona skarga do sądu administracyjnego. Zakaz dokonania wpisu obowiązuje w takim przypadku do czasu zakończenia postępowania sądowoadministracyjnego prawomocnym orzeczeniem.
Wierzyciel przed dokonaniem wpisu będzie miał obowiązek doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o zagrożeniu ujawnieniem w RNP. Zawiadomienie będzie można otrzymać wraz z upomnieniem wzywającym do uregulowania należności publicznoprawnej pod rygorem wszczęcia egzekucji. Postępowanie egzekucyjne, tak jak obecnie, będzie mogło być wszczęte po bezskutecznym upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia. Ujawnienie dłużnika w RNP nastąpi natomiast najwcześniej po 30 dniach od dnia doręczenia zawiadomienia o zagrożeniu wpisem. Wprowadzenie miesięcznego okresu oczekiwania ma na celu umożliwienie dłużnikowi dobrowolnego uregulowania długu, wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości co do jego istnienia, wysokości lub wymagalności czy wniesienia sprzeciwu. Doręczenie zawiadomienia przed dokonaniem wpisu nie będzie konieczne w przypadku wprowadzenia do rejestru należności, której wysokość wraz z odsetkami za zwłokę jest niższa niż czterokrotność kosztów upomnienia, czyli niższa niż 46,40 zł. Dłużnikowi będzie przysługiwało prawo wniesienia sprzeciwu w sprawie zagrożenia ujawnieniem w rejestrze lub wpisania go do rejestru. Sprzeciw wnosi się do wierzyciela. Należy określić w nim żądanie oraz wskazać okoliczności i dowody je uzasadniające.
Każdy zainteresowany będzie mógł poznać długi publicznoprawne wybranej osoby lub podmiotu. Informacje mają być udostępniane za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Potrzebny do tego będzie kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany eGo (ePUAP). Informację o długach publicznoprawnych osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (w tym nierezydenta) będzie można uzyskać po złożeniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oświadczenia, że dysponuje się udzielonym przez nią pisemnym upoważnieniem. Wybrane podmioty (tzw. uprawnione) będą mogły korzystać z ułatwionego sposobu wyszukiwania, obejmującego więcej niż jednego dłużnika, jeżeli jest to niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań. Rozwiązanie to wprowadzono z myślą o wierzycielach, sądowych i administracyjnych organach egzekucyjnych, sądach, organach prokuratury, Szefie CBA, biurach informacji gospodarczej oraz instytucjach utworzonych na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego (BIK). Korzystanie z ułatwionego sposobu wyszukiwania będzie możliwe po uzyskaniu jednorazowej zgody organu prowadzącego rejestr. Uprawnione podmioty, z wyjątkiem biur informacji gospodarczej oraz instytucji utworzonych na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego, nie będą potrzebowały pisemnego upoważnienia osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (w tym nierezydentów) na sprawdzenie w RNP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|