Od 1 stycznia 2018 r. wpłata składek ZUS na jeden rachunek
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. płatnicy składek mieli obowiązek opłacać składki ubezpieczeniowe na wskazane przez ZUS rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na:
- ubezpieczenia społeczne,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Wpłaty składek były dokonywane przez dedykowane dla opłacania składek dokumenty płatnicze, posiadające pola identyfikujące składki (czyli określające, których ubezpieczeń i funduszy pozaubezpieczeniowych wpłata dotyczy) oraz konkretnego płatnika.
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują natomiast inne zasady płatności składek do ZUS.
Jeden przelew
Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek ZUS należności z tytułu składek ubezpieczeniowych (tj. społecznych i zdrowotnej) oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe (tj. FP, FGŚP i FEP) opłacają jednym przelewem na indywidualny, przydzielony im przez ZUS, numer rachunku składkowego.
Do końca 2017 r. w celu wykonania przelewu składek ZUS drogą elektroniczną, w bankowości elektronicznej wykorzystywane były specjalne "formatki" przelewu do ZUS. Jak podał organ rentowy, od 1 stycznia 2018 r., w celu opłacenia składek ZUS, należy korzystać ze "zwykłego" przelewu, za pomocą którego płaci się np. rachunki za gaz czy telefon.
W tytule przelewu, które są dokonywane od 1 stycznia 2018 r., należy wpisywać łączną kwotę składek (na wszystkie ubezpieczenia i fundusze pozaubezpieczeniowe), nadawcę i odbiorcę płatności oraz nowy indywidualny numer rachunku składkowego.
UWAGA! Płatnik może sprawdzić swój numer rachunku składkowego w wyszukiwarce na stronie internetowej www.eskladka.pl. Numer ten może ustalić również dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) albo w placówce ZUS.
Przedsiębiorcy (osoby fizyczne), którzy zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców, wpłaty składek za siebie i za osoby zatrudnione, np. pracowników, zleceniobiorców, również dokonują jednym przelewem na numer rachunku składkowego.
Rozliczanie składek przez ZUS
Powyższe zmiany wpłynęły na sposób rozliczania przez ZUS wpłat dokonywanych przez płatników, co wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. poz. 1831), dalej: rozporządzenie w sprawie rozliczania składek. Aktem tym zastąpiono rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w tej sprawie (Dz. U. nr 78, poz. 465 ze zm.).
I tak, m.in. w § 7 rozporządzenia w sprawie rozliczania składek wskazano, że ZUS rozdziela dokonaną wpłatę na pokrycie należności z tytułu składek na poszczególne fundusze:
- z uwzględnieniem proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy albo
- w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji - według procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia.
Jeżeli dokonana przez płatnika składek wpłata na numer rachunku składkowego będzie niższa niż 4 zł, podlega wówczas zaliczeniu przez ZUS na należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Kwotami wpłat składek na poszczególne fundusze ustalonymi na podstawie podanego wyżej algorytmu podziału będą pokrywane należności danego funduszu począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.
W przypadku płatników, którzy zalegają w opłacaniu składek, organ rentowy dokonaną przez nich wpłatę począwszy od 1 stycznia 2018 r. rozliczy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i tym samym wyłączyć przedsiębiorcę z tego ubezpieczenia.
Należy dodać, iż płatnicy, którzy należności z tytułu składek ZUS spłacają w układzie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności, od 1 stycznia 2018 r. należności te wpłacają na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą opłacają składkę bieżącą i ratę. ZUS wyjaśnił, że tak dokonaną wpłatę rozliczy chronologicznie, według terminu płatności składki i raty.
Z kolei należności objęte postępowaniem egzekucyjnym płatnicy spłacają na dotychczasowych zasadach, tj. na wskazany numer rachunku, który organ rentowy podaje np. w tytułach wykonawczych i zajęciach rachunków bankowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|