Nie będzie trzeba zamieszczać NIP nabywcy (podatnika) na paragonie fiskalnym
Pierwsza wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach przewidywała zmianę dotyczącą m.in. wystawiania faktur do sprzedaży paragonowej. Planowana zmiana miała polegać na tym, że - w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej - fakturę można byłoby wystawić na rzecz nabywcy towarów i usług będącego podatnikiem wyłącznie, jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawierałby numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej. Do paragonu bez NIP można byłoby wystawiać faktury (także bez NIP) jedynie dla tzw. osób prywatnych, tj. niebędących podatnikami.
Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Prokuratoria Generalna), wydając opinię do ww. projektu ustawy zmieniającej, przypomniała, że podatek od wartości dodanej jest podatkiem zharmonizowanym - obecnie w oparciu o przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie zaś z art. 273 tej dyrektywy, państwa członkowskie mogą nałożyć inne obowiązki, jakie uznają za niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobieżenia oszustwom podatkowym, pod warunkiem równego traktowania transakcji krajowych i transakcji dokonywanych między państwami członkowskimi przez podatników oraz pod warunkiem, że obowiązki te, w wymianie handlowej między państwami członkowskimi, nie będą prowadzić do powstania formalności związanych z przekraczaniem granic. Możliwość ta nie może jednak zostać wykorzystana do nałożenia dodatkowych obowiązków związanych z fakturowaniem poza obowiązkami, które zostały określone w rozdziale 3 Dyrektywy.
Powołując się na orzecznictwo TSUE, Prokuratoria Generalna podkreśliła, że:
- prawo podatników do odliczenia VAT jest podstawową zasadą wspólnego systemu VAT przewidzianego przez prawodawcę UE,
- system odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru podatku - w ten sposób system zapewnia neutralność działalności gospodarczej w zakresie obciążeń podatkowych, bez względu na jej cel i rezultaty, pod warunkiem, że działalność ta podlega opodatkowaniu VAT,
- podstawowa zasada neutralności VAT wymaga, aby prawo do odliczenia VAT zostało przyznane w razie spełnienia przesłanek materialnych, nawet jeżeli podatnik nie spełni niektórych wymogów formalnych - posiadanie faktury zawierającej dane wskazane w art. 226 dyrektywy stanowi zaś wymóg formalny, a nie materialnoprawną przesłankę do odliczenia VAT.
Zdaniem Prokuratorii Generalnej, wprowadzenie zakazu wydawania faktur na rzecz nabywców będących podatnikami tego podatku (jeżeli pierwotnie wystawiony paragon dokumentujący sprzedaż nie zawiera NIP nabywcy) może budzić obawy co do zgodności z regulacjami prawa UE. Projektowana zmiana - niezależnie od oceny okoliczności wskazujących na ewentualne nadużycia podatkowe - uniemożliwia bowiem uzyskanie faktury przez podatnika i powoduje, że podatnik, który nie będzie mógł uzyskać faktury, zostanie pozbawiony prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu towaru/usługi.
Należy zaznaczyć, że - najprawdopodobniej pod wpływem negatywnych opinii - w najnowszej wersji projektu ww. ustawy zmieniającej (z 11 grudnia 2017 r.) wycofano się z propozycji, aby paragony fiskalne dokumentujące sprzedaż towarów/usług na potrzeby działalności gospodarczej musiały zawierać NIP nabywcy (w celu wystawienia do nich faktury). Takie regulacje nie zostaną więc wprowadzone (przynajmniej na razie).
Zaznaczamy, że na dzień oddania niniejszego dodatku do druku prace nad ww. projektem ustawy zmieniającej nie zostały zakończone i nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt nowelizacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|