Nowe zasady amortyzacji środków trwałych otrzymanych w formie darowizny i dziedziczenia
Od 1 stycznia 2018 r. zostały wprowadzone ograniczenia w amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych tytułem darmym, tj. w drodze spadku i darowizny. Wynika to bezpośrednio z nowego brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy o PDOF, zgodnie z którym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli m.in. nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, w wyniku wprowadzonego ograniczenia odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych tytułem darmym są kosztem uzyskania przychodu tylko w przypadku, kiedy wartość spadku lub darowizny nie korzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Kosztem uzyskania przychodu będą również odpisy amortyzacyjne w przypadku, kiedy składnik majątku otrzymany w drodze spadku albo darowizny podlega opodatkowaniu, ale z uwagi na jego wartość mieści się w tzw. kwocie wolnej w podatku od spadków darowizn.
Ponieważ jednak już na etapie legislacyjnym projekt zmian spotkał się dużą falą krytyki, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w dniu 7 listopada 2017 r. zamieszczono komunikat, iż po ponownej analizie projektu nowelizacji ustawy o PIT i CIT podjęte zostaną działania w celu przywrócenia dotychczasowych rozwiązań w zakresie amortyzacji majątku dziedziczonego.
Jak wyjaśniono w ww. komunikacie: "(...) Obecnie, majątek otrzymany w ramach spadku lub darowizny podlega amortyzacji od wartości początkowej. Oznacza to de facto, że można wielokrotnie amortyzować te same składniki majątku, nabyte nieodpłatnie i zwolnione z podatku.
Możliwość wielokrotnej amortyzacji bywa niestety nadużywana poprzez dokonywanie kolejnych darowizn w kręgu najbliższej rodziny. Dlatego w przygotowanym przez MF projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT (...) znalazły się propozycje rozwiązań uszczelniających system i ograniczających pole do nadużyć.
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju uzgodniły jednak, że rozwiązanie pozwalające na amortyzację nabytego majątku od wartości początkowej powinno zostać przywrócone dla dziedziczonego majątku. Jest to uzasadnione potrzebą kształtowania dobrych warunków do zmian pokoleniowych w firmach jednoosobowych, wśród których większość to firmy rodzinne. Ułatwi to ustawa o zarządzie sukcesyjnym, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju.
Najpóźniej wraz z uchwaleniem tej ustawy planowane jest zatem przywrócenie dotychczasowych zasad amortyzacji dla spadkobierców, ze skutkiem od 1 stycznia 2018 r.
W odniesieniu do darowizn zaproponowane zostanie natomiast rozwiązanie, które umożliwi kontynuację amortyzacji przez obdarowanego."
Na dzień oddania niniejszego dodatku do druku w przedmiotowym zakresie nic się jednak nie zmieniło tj. od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o PDOF wprowadzone zostały niekorzystne zmiany. O ewentualnej nowelizacji przedmiotowych przepisów będziemy informować na bieżąco.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|