Kwota zmniejszająca podatek u pracownika
Od 1 stycznia 2018 r. firma zatrudniła nowego pracownika, który złożył PIT-2 wskazując zakład pracy jako płatnika właściwego do stosowania kwoty zmniejszającej podatek. W oświadczeniu tym pracownik jednak wskazał swój NIP zamiast numeru PESEL. Czy pracownik miał prawo złożyć oświadczenie PIT-2, jeśli posługuje się NIP? Czy w takim przypadku zakład pracy ma prawo stosować pracownikowi przy obliczaniu zaliczek 1/12 kwoty zmniejszającej podatek?
Prawo do stosowania przez zakład pracy przy obliczaniu zaliczki na podatek od przychodów ze stosunku pracy 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof, nie zostało uzależnione od numeru, jakim osoba uzyskująca takie przychody posługuje się na potrzeby podatku dochodowego. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, że w składanym płatnikowi oświadczeniu PIT-2 pracownik posłuży się NIP zamiast numerem PESEL, co może sugerować, że prowadzi działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności gospodarczej przez pracownika nie jest dla pracodawcy podstawą do niestosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Przesądza o tym forma opodatkowania uzyskiwanych z tej działalności przychodów.
Zakład pracy jako płatnik, który oblicza w ciągu roku zaliczki na podatek od osób uzyskujących u niego przychody ze stosunku pracy, w określonych sytuacjach pomniejsza je o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof, nazywaną również kwotą wolną od podatku (46,33 zł miesięcznie). Zmniejszenie to uwzględnia przy obliczaniu zaliczki tylko wówczas, gdy dysponuje złożonym przez pracownika w ustawowym terminie oświadczeniem na formularzu PIT-2 (art. 32 ust. 3 ustawy o pdof). W oświadczeniu tym pracownik powinien stwierdzić m.in., że nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej, od których obowiązany jest opłacać zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej. Oświadczenie to zachowuje ważność i wiąże pracodawcę jako płatnika od momentu jego złożenia do czasu, gdy pracownik ten poinformuje pracodawcę, że wystąpiły okoliczności wyłączające stosowanie kwoty zmniejszającej podatek (art. 32 ust. 3a i 4 ustawy o pdof).
W PIT-2 pracownik oświadcza, że nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. To w konsekwencji oznacza, że pracodawca może stosować kwotę zmniejszającą podatek, gdy od przychodów z tego źródła opłacany jest ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa lub tzw. podatek liniowy.
Za dane wskazane przez pracownika w oświadczeniu PIT-2 pracodawca jako płatnik nie ponosi odpowiedzialności. Nie jest uprawniony do ich weryfikacji, a także nie odpowiada za niezgłoszenie przez pracownika okoliczności powodujących zaprzestanie stosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Wobec tego, gdy pracownik posiadający NIP złożył firmie, o której mowa w pytaniu, oświadczenie PIT-2, powinna ona, jako pracodawca, dostosować się do jego treści przy obliczaniu zaliczek od należności tego pracownika uwzględniając 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|