Odliczenie VAT na podstawie prognozy
W 2016 r. proporcja sprzedaży nie przekroczyła 2%, więc w 2017 r. nie odliczaliśmy w ogóle podatku naliczonego. W grudniu 2017 r. otrzymaliśmy czynsz z tytułu najmu "z góry" za 10 lat, wystawiliśmy fakturę i odprowadziliśmy VAT. W związku z tym proporcja za 2017 r. wyniosła 7%. Czy powinniśmy skorygować VAT naliczony za 2017 r.? Czy proporcja w wysokości 7% ma też zastosowanie do odliczania podatku naliczonego w 2018 r., jeśli wiadomo, że faktyczna struktura wyniesie około 2% i po zakończeniu roku trzeba będzie skorygować odliczony podatek naliczony?
Ze względu na to, że decydujące znaczenie przy ustalaniu współczynnika proporcji ma moment powstania obowiązku podatkowego dla danej czynności, to Czytelnik powinien w grudniu 2017 r. ująć obrót uzyskany z tytułu usługi najmu (obowiązek podatkowy dla najmu powstaje - w myśl art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT - z chwilą wystawienia faktury). Tym samym podatek naliczony (wynikający z zakupów, których nie można przyporządkować do poszczególnych rodzajów sprzedaży), w stosunku do którego w 2017 r. zastosowano proporcję wstępną wyliczoną w oparciu o obrót uzyskany w 2016 r., może zostać skorygowany in plus w deklaracji VAT-7 złożonej za styczeń 2018 r. Warto jednak dodać, że jest to uprawnienie przysługujące podatnikowi, a nie jego obowiązek.
Natomiast co do odliczania podatku naliczonego w 2018 r. przy pomocy proporcji obliczonej za rok 2017, w sytuacji gdy Czytelnik wie, że rzeczywisty wskaźnik proporcji wyniesie około 2% (a zatem już w chwili wyliczania proporcji wstępnej podatnik prognozuje, że kwota obrotu za poprzedni rok, w stosunku do którego przysługuje mu uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego, byłaby dla niego nieadekwatna do obrotu, jaki ma być uzyskany w roku bieżącym), zasadne byłoby wystąpienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o uzgodnienie proporcji wyliczonej szacunkowo. We wniosku tym podatnik przedstawia okoliczności wpływające na wyliczenie proporcji na zasadach szczególnych i dokonuje stosownych obliczeń. Następnie jest podpisywany z organem podatkowym protokół, w którym zostaje wyliczona szacunkowo proporcja, w oparciu o którą podatnik odlicza w trakcie danego roku podatek naliczony.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|