Sposób zaokrąglania wskaźnika proporcji
Podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług odliczamy według proporcji. Rzeczywisty wskaźnik proporcji za 2017 r. wyniósł 6,007%. Jak należy go zaokrąglić dla potrzeb korekty rocznej: w górę do 7%, czy też przyjąć, że wynosi on 6%?
Zakup towaru czy usługi - jeżeli związany jest z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi - uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie bez ograniczeń. Nie podlega natomiast odliczeniu podatek naliczony od zakupów służących działalności zwolnionej z VAT. W sytuacji gdy podatnik prowadzi tzw. działalność mieszaną (opodatkowaną VAT i zwolnioną) i dokonanego zakupu nie można jednoznacznie przyporządkować do danego rodzaju wykonywanych przez niego czynności, podatek VAT odlicza się proporcjonalnie.
Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje mu takie prawo. Mówi o tym art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
Wyliczoną przez podatnika proporcję stosuje się do tzw. wstępnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością mieszaną, czyli odliczenia w momencie nabycia towaru czy usługi. Proporcja ta wyliczana jest na podstawie obrotów osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym. Po zakończeniu roku, w którym dokonywane były zakupy, podatnik ma obowiązek skorygowania rozliczenia. Korekta ta przeprowadzana jest na podstawie rzeczywistej proporcji sprzedaży, jaką uzyskano w roku, w którym te zakupy były dokonywane.
W myśl art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja sprzedaży, określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8:
1) przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%,
2) nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Wskaźnik proporcji ustala się procentowo jako udział obrotu opodatkowanego w całkowitym obrocie. Zaokrągla się go w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli rzeczywisty wskaźnik proporcji wyniósł 6,007%, to do korekty rocznej podatku naliczonego za 2017 r. należy przyjąć wskaźnik 7% (trzeba go zaokrąglić w górę do najbliższej liczby całkowitej). Ten sam wskaźnik służy do wstępnego odliczania VAT naliczonego w 2018 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|