Obliczanie terminu wypowiedzenia umowy najmu
Od lat w ramach najmu prywatnego wynajmuję lokal usługowy, jednak ostatnio sąsiedzi skarżą się na najemców i chciałbym wypowiedzieć najem. Termin wypowiedzenia określony w umowie wynosi 3 miesiące. W jaki sposób powinienem go obliczyć i czy ma znaczenie, w jakim momencie miesiąca wypowiem najem?
Termin wypowiedzenia umowy najmu został określony w art. 688 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jeśli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na 3 miesiące na koniec miesiąca kalendarzowego. Przepis ten ma zastosowanie do najmu lokali użytkowych.
Skutek wypowiedzenia najmu następuje więc na koniec miesiąca kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że jeśli wypowiedzenie zostanie złożone na początku miesiąca (np. na początku stycznia), to umowa będzie wiązać strony jeszcze przez prawie 4 miesiące - bo do końca kwietnia. Teoretycznie strony mogą w umowie tę zasadę zmienić, ale w praktyce się tego nie robi, bo komplikuje to rozliczenia.
Istotne jest też określenie, w którym momencie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zostało złożone. To ważne szczególnie wtedy, gdy z jego złożeniem czekano na koniec miesiąca i powstaje spór, czy zostało skutecznie złożone jeszcze pod koniec miesiąca, czy może na początku kolejnego miesiąca. Jeśli złożono je pod koniec miesiąca (np. pod koniec stycznia), to termin wypowiedzenia upłynie z końcem kwietnia. Jeżeli złożono je na początku lutego - termin wypowiedzenia upłynie z końcem maja. Obowiązuje zasada, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 K.c.). Należy zatem pamiętać, że przy oświadczeniach wysyłanych kontrahentom pocztą nie obowiązuje zasada, że datą złożenia oświadczenia jest data na stemplu pocztowym. Oświadczenie jest złożone z chwilą, gdy adresat mógł zapoznać się z jego treścią - choćby faktycznie tego nie zrobił. Jeśli odbiorca korespondencji celowo zwleka z odbiorem z poczty awizowanej mu przesyłki, wówczas, zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. akt IV CSK 53/09), jeśli z jakiejś przyczyny bezpośrednie doręczenie było niemożliwe - chwilą złożenia oświadczenia będzie pierwszy dzień roboczy, w którym przesyłka mogła zostać odebrana na podstawie zaświadczenia pocztowego (tzw. awizo). Obecnie nie ma już problemów z ustaleniem dokładnej daty awizowania przesyłki wysłanej Pocztą Polską listem poleconym. Na stronie internetowej Poczty Polskiej po wpisaniu numeru przesyłki można wyświetlić dokładne informacje o terminie jej awizowania i faktycznego odbioru.
Wypowiedzenie umowy najmu nie wymaga szczególnej formy. Można skorzystać równocześnie z kilku sposobów, w tym wysłać je e-mailem. Momentem złożenia oświadczenia w formie elektronicznej jest chwila, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 2 K.c.). W praktyce jest to moment przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|