Opłata wstępna w najmie długoterminowym
Przedsiębiorca zawarł umowę najmu długoterminowego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Z umowy wynika m.in. obowiązek przedsiębiorcy jako najemcy do uiszczenia opłaty wstępnej odpowiadającej wartości 11.000 zł. Opłata ta ma charakter bezzwrotny i jej zapłata była warunkiem podpisania umowy. Czy przedsiębiorca postąpił prawidłowo rozpoznając koszt uzyskania przychodu z tytułu opłaty wstępnej jednorazowo w miesiącu jej zapłaty jako tzw. koszt pośredni, czy też należy ją rozliczać w czasie proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa?
"(...) pośrednie koszty uzyskania przychodów stanowią takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w bezpośrednim związku z konkretnymi przychodami podatnika, ale mają wpływ na ich powstawanie.
Natomiast kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w art. 15 ust. 4d updop, zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Natomiast w myśl art. 15 ust. 4e updop, który stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
(...) Wnioskodawca (...) zawarł umowę na wynajem długoterminowy samochodu osobowego. Zgodnie z postanowieniami umowy Wnioskodawca będzie opłacał czynsz z tytułu wynajmu pojazdu. Z zamówienia wynika również, że (...) ma obowiązek uiszczenia opłaty wstępnej (...) Wydatek ten będzie (...) stanowił pośredni koszt działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, albowiem mimo że dotyczy on konkretnej umowy niemożliwym jest powiązanie go z konkretnym, późniejszym przychodem z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Wobec powyższego, skoro opłata wstępna jest wydatkiem bezzwrotnym warunkującym zawarcie umowy, to należy ją powiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia. Dotyczy ona nie tyle samego trwania usługi najmu, lecz warunkuje prawo do skorzystania z niego. W związku z tym wstępną opłatę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.215.2017.2.BD)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|