Rozliczenie wydatków na ubezpieczenie władz spółki
Spółka wykupiła polisę ubezpieczeniową w zakresie odpowiedzialności cywilnej członków władz spółki, rady nadzorczej i prokurenta za szkody, które mogą powstać podczas sprawowania przez nich funkcji zarządczych. Ubezpieczającym jest spółka, natomiast ubezpieczonymi ogół tych osób bez imiennego ich wskazania w polisie. Składka ubezpieczeniowa zapłacona została jednorazowo w stałej kwocie, niezależnie od ilości ubezpieczonych osób. Czy jej wartość stanowi dla osób korzystających z ubezpieczenia podlegający opodatkowaniu przychód w podatku dochodowym?
"(...) opłacenie składki przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa powoduje powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Świadczenie nieodpłatne stanowi bowiem w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa na wypadek zaistnienia zdarzenia określonego w umowie ubezpieczenia.
(...) w opisanym stanie faktycznym, niewątpliwie korzyścią majątkową dla Członków Zarządu Wnioskodawcy, Rady Nadzorczej i Prokurenta będzie uzyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej przy jednoczesnym nieponoszeniu wydatków na uzyskanie tej ochrony, gdyż to Wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia i opłaca składkę na to ubezpieczenie. W skutek takiego działania u poszczególnych Członków Zarządu, Rady Nadzorczej i Prokurenta dochodzi do przysporzenia majątku, gdyż inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy ubezpieczenia, a tym samym nie muszą oni uszczuplać swojego majątku.
Przy tym fakt, że umowa ma charakter bezimienny nie stanowi trwałej przeszkody w ustaleniu wysokości przychodu przypadającego na konkretną osobę w sytuacji, gdy Wnioskodawca zna członków władz z imienia i nazwiska, jak również dokładne okresy, kiedy te osoby pełnią swoje funkcje. Niemniej jednak uznać należy, że skoro krąg osób nią objętych w trakcie trwania okresu ubezpieczenia jest zmienny zarówno co do liczby, jak i ich tożsamości w trakcie trwania polisy w zależności od zachodzących zmian kadrowych (dotyczy obecnych oraz przyszłych Członków Zarządu Wnioskodawcy, Rady Nadzorczej i Prokurenta), grupa objęta ubezpieczeniem staje się niemożliwa do zidentyfikowania, co stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.
(...) należy stwierdzić, że zapłacone przez Wnioskodawcę składki wynikające z polisy ubezpieczeniowej z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej Członka Zarządu, Rady Nadzorczej i Prokurenta, nie będą stanowić dla tych osób przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy (o pdof - przyp. red.). Tym samym, Wnioskodawca nie występuje jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc nie jest zobowiązany do obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2017 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.216.2017.2.GG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|